Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

24 Nisan 2014, Perşembe 15:08

Bilimadamları yeniden işitmeyi başardı

Biyonik kulak teknolojisinden yararlanan bilimadamları dünyada ilk kez bir kişinin işitme yetisini geri kazanmasını sağladı.

Avustralya’da bilim adamları, gen tedavisi için tam işitme kaybı olanlarda kısmi duymayı sağlayan biyonik kulağın (Cochlear implant) ilettiği elektrik akımını kullandı.

Yaşa ya da çevresel etkenlere bağlı işitme kaybının giderilmesine yönelik 5 yıl süren araştırmada bilim adamları, böylece işitme sinirlerinin yenilenmesini sağlayarak bu kişinin duymasını sağlamış oldu.Biyonik kulağın konuşmaların işitilmesine yardımcı olduğunu ancak bazı seslerin işitilmesini sağlayamadığını hatırlatan bilim adamları, işitme sinirleri yenilenen kişinin hem konuşmaları anladığını hem de müzikten zevk alabildiğini vurguladı. Aynı yöntemin Parkinson ve depresyon gibi hastalıkların tedavisinde uygulanabileceği ümidini arttıran araştırmanın sonuçları “Science Translational Medicine” dergisinde yayımlandı.

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Bilimadamları erkeklik geninin kökenini tespit etti

Bilimadamları, erkeklik genini oluşturan Y kromozomunun ilk kez 180 milyon yıl önce oluştuğunu belirledi. Avustralyalı ve İsviçreli bilimadamlarının ortaklaşa yaptığı...

Kapat