Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

24 Nisan 2014, Perşembe 14:48

Bilimadamları erkeklik geninin kökenini tespit etti

Bilimadamları, erkeklik genini oluşturan Y kromozomunun ilk kez 180 milyon yıl önce oluştuğunu belirledi.

Avustralyalı ve İsviçreli bilimadamlarının ortaklaşa yaptığı araştırmanın sonuçları Nature bilimsel araştırma dergisinde yayımlandı. Erkeklik genini belirleyen Y kromozomunun geçmişini öğrenmek için memeliler üzerinde yürütülen araştırma sonucunda ilk cinsiyet kromozomlarının memelilerde aynı dönemde ortaya çıktığı tespit edildi.

Araştırmanın yürütüldüğü Lozan Üniversitesi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, bilimadamları 15 memelinin cinsel organlarından alınan örnekleri analiz etti. Araştırmada, kıyaslama yapılabilmesi için tavuk da kullanıldı.

YAKLAŞIK 30 BİN SAAT HESAPLAMA YAPILDI

Bazı gelişmiş teknik imkanları kullanarak 29 bin 500 saat hesaplama yapan bilim adamları, 3 memeli türü üzerindeki araştırmaları sonucunda Y kromozomunun 180 milyon yıl önce oluştuğunu belirledi.

Araştırmaya göre, keseli ve eteneli memelilerde cinsiyeti belirleyen ve SRY adı verilen gen 180 milyon yıl öncesine dayanırken, tek delikli memelilerde Y kromozomunu oluşturan AMHY geni 175 milyon yıl öncesinde ortaya çıkmış.

Araştırmada her iki genin hemen hemen aynı dönemde oluşmasına rağmen tamamıyla bağımsız yollar izlediklerini de belirlendi.

Bilimadamları, yaptıkları araştırmayla erkeklere ait kromozomların şu ana kadarki en kapsamlı genetik haritasını ortaya koymuş oldu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İEİS Olağan Genel Kurulu sonuçlandı

İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS) Olağan Genel Kurulunda Nezih Barut yeniden Yönetim Kurulu başkanlığına seçildi. Abdi İbrahim'den yapılan açıklamaya göre,...

Kapat