Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

8 Nisan 2014, Salı 09:53

Bilimadamları yaşlanma sürecini durdurma usulünü buldular

İnsanın sağlıklı olması ve uzun ömür yaşaması için kromozomlarındaki DNA’nın doğru şekilde yoğunlaşması gerek.

Genlerin çalışma süreci sırasında DNA zemberek gibi devamlı olarak kıvrılıyor ve açılıyor. Rusyalı biyologlar DNA’nın doğru şekilde kıvrılması mekanizmasını belirleyerek yaşlanma sürecini durdurmak olanağını veren bir usul daha buldular.

Yaşlanma süreci birçok bakımdan kromozomun yapı bileşenlerinden nukleozomların durumuna bağlıdır.

Nukleozomların durumunu kısmen elektrik yükü belirliyor. Bu mekanizma Lomonosom adını taşıyan Moskova devlet Üniversitesi Bioloji fakültesi ve barı diğer bilim merkezlerinde çalışan bilim adamlarından oluşan grup tarafından bulundu. Bu gruba ayrıca ABD’nin Nyü-Cersi eyaletinde bulunan Robert Vud Conson Tıp okulundan Amerikan araştırıcıları da danhildi.

Kromozom, belirli şekilde sarılan nükleozom ipiliğidir DNA molekülü, proteinlerden oluşan pek çok histonlar arasında uzanıyor. Gen çalıştığı sırada özel ferment genden enformasyon alıyor Ferment DNA ipliği boyunca hareket ederken DNA ipliği fermente yol vermek için histonların yüzeyinden açılıyor. Hücrenin ömrü boyunca bu süreç sayısız kez tekrar yer alıyor ama nukleozomlar kalıyor. Demek kromozomun bu bileşenleri her defasında yeniden oluişuyor. Fakat bu süreç nasıl gerçekleşiyor.bilim aamları hala belirleyemediler.

Araştırıcılar nukleozomların yeniden oluşması sürecini canlandırabildiler. Meğerse nukleozomların istikrarlı durumu fermentler ile proteinler arasındaki elektrostatik etkileşimi vasıtası ile sağlanıyor.

Yapılan denemelerin gösterdiği gibi istikrarlı tutarlılık yükünü değiştiren mutasyonlar, nukleozomların yapısının istikrarını etkiliyor.

Bilim adamları grubu başkanı profesör Vasiliy Studitskiy şunları söyledi: Evrim sırasında nukleozomların düşük hızla ortadan kalkmasına yardım eden stabilizasyon mekanizması oluşuyor. Grubumuz tarafından yaşlanma sürecine etki yapmak ve böylelikle yaşlanma sürecini durdurmak olanağını veren “nişan tahtası” bulundu. Bundan başka nukleozomları gerekli biçimde stabilize eden maddeler sentez yoluyla elde edilebilir. Bu rolü oynayacak adaylar artık vardır. Şimdi deneyler gerçekleştirilmelidir.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Gürcistan’a ilaçla giriş yasağı başladı

Gürcistan “Böyle uygulama olur mu” denilecek türden bir kanunla gündemde. O uyarıya göre ülkeye ilaçla giriş yapmak yasak… Üstelik bu...

Kapat