Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

1 Ağustos 2013, Perşembe 16:03

Bilimadamları ilk yapay anıyı üretti

ABD’li bilim insanları, fare beyninde ‘sahte anı’ oluşturmayı gerçekleştirdiklerini açıkladı. Elde edilen başarı,beyin hastalıklarının önüne geçilmesinde çığır açabilecek.

ABD’nin Massachusetts eyaletindeki RIKEN-MIT Merkezi’nde yapılan araştırmada, farelerin beyinlerine yerleştirilen optik fiberler, hafıza oluşumu sağlayan hücreleri harekete geçirmeyi başardı.

Araştırma görevlisi Steve Ramirez, başrolündeLeonardo Di Caprio’nun yer aldığı inception veyaArnold Schwarzenegger’in rol aldığı ‘Total Recall’filmlerinde yaşananların gerçeğe dönüşebileceğini ifade etti.

Travma bozukluğu tedavi edilebilecek

Science dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, sahte anı oluşturarak insanlarda travma sonrası stres bozukluğu tedavi edilebilecek.
Farelere sahte anı vermek için bilim insanları hücreleri işgal edecek ve ‘channelrhodopsin-2’ adı verilen bir proteinin üretilmesini sağlayacak bir gen enjekte yayacak virüs geliştirdi.

Geçmişteki çalışmalar, proteinin ışığa maruz bırakıldığında hücreleri aktif hale getirdiğini göstermişti. Yapılan deneyde, ışık bu sefer hafıza oluşumunu tetiklemek için kullanıldı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Şişli Etfal’in adı değişti

Sağlık Bakanlığı'na bağlı Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin adı Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak değiştirildi. Bakanlıktan...

Kapat