Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

1 Ağustos 2013, Perşembe 14:50

Şişli Etfal’in adı değişti

Sağlık Bakanlığı’na bağlı Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin adı Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak değiştirildi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, hastanenin isim değişikliğine ilişkin bilgi verildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi: “Bakanlığımız, Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesinin ismini Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi olarak değiştirmiştir. Bu hastane 1899 yılında 2. Abdülhamit tarafından, 8 aylık kızı Hatice Sultan’ı difteriden kaybetmesi üzerine, kızının anısını yaşatmak için ilk çocuk hastanesi olarak ‘Hamidiye Etfal Hastanesi’ adı ile yaptırılmıştır. Hastanenin adı daha sonra ‘Osmanlı Etfal Hastanesi’, 1922 yılında ise ‘Şişli Etfal Hastanesi’ şeklinde değiştirilmiştir. Köklü bir geçmişe sahip bu hastane, tıp alanındaki pek çok gelişmeye öncülük etmiştir. Tarihimizdeki ilk çocuk hastanesi olduğu pek çok kişi tarafından bilinmeyen bu hastanemizi tarihsel kimliğine tekrar kavuşturmak için isim değişikliği yapılması uygun görülmüştür.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kalp kapakçığını değiştirdiler

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Hastanesi'nde 86 yaşındaki hastanın kalp kapakçığı, tıp dilinde "transkateter aort kapak implantasyonu" denilen anjiyo yöntemiyle değiştirildi. Karaman'da...

Kapat