Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

24 Temmuz 2014, Perşembe 11:06

Bilim insanları, HIV virüsünü insan DNA’sından silmeyi başardı

Bilim insanları pek çok hastanın yaşamını değiştirecek bir gelişme kaydederek insan DNA ’sından HIV virüsünü silmeyi başardı. Philadelphialı araştırmacılar gerçekleştirdikleri deneyde, Cas9 adlı DNA kesici enzimi kullanarak virüsü hücreden kesip çıkarmış, bunun üzerine hücrenin gen onarım mekanizması devreye girerek genomun boştaki uçlarını bağlamış. Sonuçta da ortaya virüssüz bir hücre çıkmış. Üstelik bu yöntem sayesinde belirtileri fark edilmeyen latent enfeksiyonların da tedavi edilebileceği düşünülüyor.

Daily Mail’in haberine göre; eskiden, HIV insan hücresini bir kez ele geçirdi mi çıkarılmasının bir daha mümkün olmayacağı, dolayısıyla hastanın ömrü boyunca tıbbi tedaviye mahkum olacağı düşünülüyordu. Temple Üniversitesi Tıp Fakültesi ’nde gerçekleştirilen bu araştırma, HIV-1 virüsünün insan hücrelerinden silinmesini sağlayan ilk başarılı girişim. Yöntemin herkese uygulanabilecek bir tedaviye dönüşmesi yıllar sürecek olsa da, tünelin ucundaki ışığı görmüş olmak dahi pek çok hasta ve yakınları için umut verici.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Hastanelere dürüst hekim şartı geliyor

SGK, hekimlik mesleğini kötüye kullanıp devleti zarara uğratan hekimlerin özel hastanelerde yaptığı muayene ya da ameliyat gibi hizmetlerin bedelini hastanelere...

Kapat