Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

12 Ağustos 2011, Cuma 18:05

Bilim İlaç Toplum Gönüllüleri, Dünya Gençlik Günü’nde “Kariyerimin Kontrolü Bende” diyor

Birleşmiş Milletler tarafından 1999’dan beri her yıl 12 Ağustos tarihinde Dünya Gençlik Günü kutlanıyor. Dünya Gençlik Günü kutlamalarıyla; konunun gündemde tutulmasına, toplumların biliçlendirilmesine, gençlerin kendi hayatlarını ve yaşadıkları toplumları geliştirebileceklerini fark etmesine imkan sağlanmış oluyor. Toplumsal sorunlara yönelik projeleriyle önemli çalışmalara imza atan Bilim İlaç Toplum Gönüllüleri de, “Çözümün bir parçası olmak” sloganıyla Birleşmiş Milletlerin yaptığı çalışmalara paralel gençlerin eğitimine dönük projelerini sürdürüyor. 2008 yılında uygulamaya başlanan “Kariyerimin Kontrolü Bende” projesi de bunlardan birisi.

Bilim İlaç Toplum Gönüllüleri, Kariyerimin Kontrolü Bende projesiyle genç işsizliğinin yüzde 22’lerde olduğu ülkemizde, gençlerin istihdama yeteri kadar katılamama sorununa çözümler geliştiriyor.

Bilim İlaç Toplum Gönüllüleri Platformu, özel sektör profesyonellerinin kariyerlerine yön veren eğitmenleri, üniversite öğrencileri ile buluşturuyor. Özellikle Anadolu’daki üniversite öğrencilerinin kariyer planlamalarına destek olmak amacıyla gerçekleştirilen “Kariyerimin Kontrolü Bende” projesiyle gençlerin bilgi ve becerilerini geliştirmelerine, vizyon oluşturmalarına yardımcı olmak ve kariyerlerine bir adım önde başlamalarını sağlamak amaçlanıyor. Bugüne kadar Erzurum Atatürk Üniversitesi, Eskişehir Anadolu Üniversitesi ve Kayseri Erciyes Üniversitesi’nde gerçekleştirilen “Kariyerimin Kontrolü Bende” programı, 31 Ekim-3 Kasım tarihleri arasında Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde yapılacak.

2008 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde 60 katılımcı ile pilot olarak başlanılan “Kariyerimin Kontrolü Bende” projesi, gönüllü sayılarının artması ile 2009’da Erzurum Atatürk ve 2010’da Kayseri Erciyes Üniversitelerinde 3 günlük ve 300 kişilik, 2011 yılında ise 4 günlük 500-1.000 kişilik daha zengin bir programa dönüştürüldü. “Kariyerimin Kontrolü Bende” projesinde gençler, 15 farklı eğitmenden bireysel liderlikten, ekip olma ve yönetmeye, kişisel davranış modellerinden, beden dili ve bireysel imaja kadar birçok farklı konuda eğitim alıyorlar. Öğrenciler proje sayesinde kariyerlerini şekillendirmeleri adına önemli bilgiler ediniyor ve CV’lerine ekleyebilecekleri bir sertifikaya sahip oluyorlar.

Bilim İlaç Toplum Gönüllülerinin bir araya getirdiği, konusunun uzmanı eğitmenler arasında Future Leaders’tan Güray Sabit, REMEDA’dan Ayşe Köse, ADİSA’dan Anıl Adanalı, PDR Grup TMI eğitmenlerinden Nurdan Akalın Terazi ve Ferda Binatlı Gümüş, Bilim İlaç’tan Sinan Akdoğan ve Dilek Mete yer alıyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
TTB, Sonbahar Dönemi TUS Klavuzu’ndaki hukuka aykırı hükümleri yargıya taşıdı

TTB yaptığı başvurulara yanıt verilmediğini belirterek, olası mağduriyetini önleyebilmek bakımından TUS Klavuzu'nun tepki çeken hükümlerinin yürütmesinin durdurulması ve iptali için...

Kapat