Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

14 Eylül 2011, Çarşamba 19:40

Bilim İlaç Kurumsal Sorumluluk Raporu’yla GRI’dan “A” aldı

Bilim İlaç, faaliyetlerinden dolayı oluşan çevresel, ekonomik, sosyal etkilerini ve sürdürülebilirlikle ilgili çalışmalarını paylaştığı Kurumsal Sorumluluk Raporu’nda sürdürülebilir kalkınma ile ilgili hedeflerini de açıkladı.

Türk ilaç sektörünün en çevreci ilaç üretim tesisine sahip olan Bilim İlaç, 2010 yılı sonunda 2008 yılı gerçekleşmesine göre kutu başına elektrik tüketiminde yüzde 9,50, doğalgaz tüketiminde yüzde 9,95 azalma sağladı. Kutu başına karbon salınımı miktarını 2010 yılı gerçekleşmesine göre 2012 yıl sonuna kadar yüzde 2,50 oranında azaltma hedefi koydu.

Son 5 yılda en hızlı büyüyen ilaç şirketi olup, yüzde 5,1’lik pazar payıyla sektör üçüncüsü olarak 2010 yılını kapatan Bilim İlaç, sürdürülebilirlik yolculuğuna 1998 yılında çıktı. Bilim İlaç, iş stratejilerinin sürdürülebilirlik yaklaşımına uygun olarak yeniden gözden geçirilmesini sağlamak ve uygulamak amacıyla; tüm bölümleri temsil eden çalışanlardan oluşan, genel müdürün desteğini de alan “Sürdürülebilirlik Kurulu”nu 2009 yılında oluşturdu.

İş süreçlerine dahil edilen sürdürülebilirlik ilkesinin şirkete kattığı vizyonda; insan mutluluğu, toplumsal kalkınma, çevreyi koruma en öncelikli ele alınması gereken konular olarak konumlanıyor.

Bu bakış açısının ışığında yol alan Bilim İlaç, çevreyi korumak ve doğal kaynakların kullanımını azaltmak stratejisiyle 2009 yılından bu yana Türk ilaç sektöründe karbon ayak izini hesaplayan ve iyileştirme planı hazırlayan ilk şirket oldu.

1999-2011 yılları arası tüm dünyada 7435 adet GRI onaylı Kurumsal Sorumluluk Raporu yayınlandı. Bu raporların sadece 463 adeti A seviye olarak onaylandı. Bilim İlaç Kurumsal Sorumluluk Raporu’yla GRI’dan A seviyesinde onay alan Türkiye’deki ilk şirket oldu. Bilim İlaç’ın 2012 yılında hedefi; A+ rapor yayınlayarak, bu alandaki liderliğini pekiştirmek.

Bilim İlaç’ın Küresel İlkeler Sözleşmesi ve GRI G3 standartlarını göz önünde bulundurularak oluşturduğu 2010 Kurumsal Sorumluluk Raporu’ndaki ana başlıklar; şirketin ekonomik iş sürekliliği, iş ve işgücü uygulamalarıyla çalışanların mutluluğunu sağlamak, insan haklarına saygılı şekilde çalışan haklarının korunması, içinde bulunduğu topluma katkı sağlamak, müşteri ve tedarikçi ilişkilerini etik ve adil şekilde yönetmek ve şirketin çevresel etkilerini azaltmak olarak sıralanıyor.

Sürdürülebilirlik çalışmalarını şeffaf bir şekilde tüm paydaşlarıyla paylaşmayı da bir sorumluluk olarak gören Bilim İlaç’ın A seviye onay alan raporuna fimranın resmi internet sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
“Türkiye’nin Sağlık Televizyonu HTV” 2 Ekim’de izleyicisi ile buluşuyor

HTV, geniş kitleleri ilgilendiren sağlık konusunda bilgilendirici yayınların yanı sıra başta doktorlar olmak üzere sağlık sektörü profesyonellerine yönelik programlar da...

Kapat