Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

24 Temmuz 2013, Çarşamba 09:40

Beyni taklit eden çip geliştirildi

İnsan beynini, elektronik devreler yardımıyla taklit edebilen çipler geliştirildi.

İsviçre’nin Zürih Üniversitesi’nden bilim adamları yeni devrelerin, insan beynine büyüklük, hız ve enerji kullanımı bakımından benzer olduğunu belirtti.

Geliştirilen nöromorfik çiplerin, beyin gibi, gerçek zamanlı bilgileri kullanabildiğini ve parçası olan elektronik devrelerin belirli eylemleri gerçekleştirebildiğini belirten araştırmacılardan Giacomo Indiveri, amaçlarının insan beynine en yakın sistemi oluşturmak yani  nöronların etkilerini doğrudan çipler yardımıyla taklit etmek olduğunu vurguladı.

Indiveri, hafıza, karar alma ve karara varmayı gerektiren testlerde, geliştirilen yapay duyumsal işlemde sisteminin başarılı olduğunu ifade etti.

Daha önce, güneş çıktığında otomotik olarak tentelerin inmesi gibi, çevreye göre tepki veren elektronik bir sistemin nasıl çalıştığının bilindiğini belirten Indiveri, geliştirilen çiplerle bunun beyinde nasıl meydana geldiğini gösterdiklerine dikkati çekti.

Yeni çiplerin, robotların yönlendirilmeden “özerk olarak”  hareket etmesinde, daha iyi ve hızlı çalışabilen bilgisayarların üretiminde kullanılabileceği belirtildi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Cerrahpaşa ve Çapa yenilenecek

Türkiye'nin sağlık alanında hem yetiştirilen akademisyenler hem de sağlık hizmeti anlamında iki önemli markası olan Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakülteleri...

Kapat