Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

23 Temmuz 2013, Salı 17:01

Cerrahpaşa ve Çapa yenilenecek

Türkiye’nin sağlık alanında hem yetiştirilen akademisyenler hem de sağlık hizmeti anlamında iki önemli markası olan Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakülteleri yenileniyor.

Yaklaşık 1 milyar dolar harcanacak proje kapsamında İstanbul Üniversitesi’nin Küçükçekmece Gölü çevresindeki arazilerinin değerlendirilmesi planlanıyor. İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet’in bizzat Başbakan Erdoğan ile görüşerek onay aldığı projenin en geç 5 yılda tamamlanması planlanıyor. Başbakan Erdoğan’a sunulan projenin animasyon görüntülerinde yeni fakülte binalarının modern çehresi dikkat çekiyor.

Şarkılara bile konu olan İÜ İstanbul Tıp Fakültesi (Çapa) ile Cerrahpaşa Tıp Fakültesi için beklenen karar nihayet çıktı. Rektör Yunus Söylet’in kendi ifadesiyle “yüzlerce yazışma, görüşme, bürokratik engeller, koruma kurulu kararları, belediye kararları aşıldı” diyerek özetlediği yeniden yapılandırma için resmi adımlar tamamlandı. Söylet’in geçen Cumartesi günü bizzat Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a yaptığı sunumun ardından resmi adımların ardı ardına atılması kararlaştırıldı. Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, bu projenin yürütülmesi için gerekli çalışmaları yürütecek.

Uzun süre yapılan planlamaların ardından kimi zaman başka bir yere taşınacakları iddia edilen iki fakültenin taşınmayacağı, bulundukları yerde yeniden yapılandırılacağı öğrenildi. Söylet’in Başbakan Erdoğan’a yaptığı sunumda yer alan ayrıntılara göre İstanbul’un önemli bir bölgesinde bulunan iki hastane ve sağlık kompleksinin yaklaşık 1 milyar dolar harcanarak yenilenmesi kararlaştırıldı. Bu kaynağın sağlanması amacıyla İÜ’nün Küçükçekmece Gölü çevresindeki bazı arazileri de kar paylaşımı karşılığında projeye destek sağlaması amacıyla kullanılacak. 2018 yılına kadar tamamlanması planlanan projede binalar çağdaş bir yapıya kavuşacak.

SÖYLET: SAYIN BAŞBAKAN’A ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM

Yunus Söylet, yenileme çalışmaları için Cumartesi günü Başbakan Erdoğan ile bir araya geldi. İki fakültenin yenilenmesi için atılan adımlar, şu anki durum, yapılması gerekenler gibi pek çok konu yaklaşık bir saat boyunca masaya yatırıldı. Söylet, uzun bir sunum da yaparak projeler ile ilgili Başbakan Erdoğan’a bilgi verdi. Erdoğan’ın da projeyi onayladığı ve Çevre Şehircilik Bakanlığı’na talimat vereceğini ilettiği öğrenildi. Rektör Söylet, görüşmeye ilişkin, “Sayın Başbakan’ımıza minnettarım. Bizi uzun uzun dinledi. Yaptığımız projeleri anlattım. Yoğun gündeminde zaman ayırıp birlikte kafa yorduğumuz için kendisine şükranlarımı sunuyorum.” dedi.

Çok önemli bürokratik engelleri aştıklarını belirten Söylet, “Fiziksel olarak çok yıpranmış olan ama Türkiye’nin de tıp tarihinde çok önemli yeri olan bu iki güzide kurumumuzu yeni, çağdaş, modern, ama eskinin de izlerini taşıyan mimari proje ile insanlarımızın ve çalışanlarımızın hizmetine sunacağız.” ifadesini kullandı.

Her iki projenin de yaklaşık bir milyar dolar civarında bir kaynağa ihtiyacı olacağını anlatan Söylet, üniversiteye ait olan arazilerin kullanılmasıyla bu kaynağın bir kısmının karşılanacağını ve projenin de 4-5 yıl içinde tamamlanacağını açıkladı.

İŞTE BAŞBAKAN ERDOĞAN’A SUNULAN O PROJE

Rektör Söylet’in Başbakan Erdoğan’a sunduğu projede yer alan animasyon görüntülerinde her iki fakülte için düşünülen yeni yapılar ve mimari planlar yer alıyor. Yeni yapılacak iki kampüste de depreme karşı dayanıklılık üste seviyede planlanmış. Her iki kampüste de sivil araç trafiği yer altına alınarak kampüs içinde sadece acil araçlar (ambulans ve itfaiye ) için kullanım sağlanmış. Binalar köprü sistemi ile birbirlerine bağlanırken, ulaşım yollarına uygun şekilde insanların rahat ulaşım imkanları düşünülerek binalar tasarlanmış. Kullanılacak malzemeler de çevre dostu ve geri dönüşüm sağlaması ön planda tutuldu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İlaçlar antibiyotik direncini artırıyor

Kayseri Eczacılar Odası Genel Sekreteri uzman Eczacı Sedat Gülay, doğa ve insan düşmanı olan atık ilaçların antibiyotik direncini geliştirdiğine dikkat...

Kapat