Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

16 Haziran 2014, Pazartesi 10:25

Beyindeki pıhtılara çözüm robot iğne

Amerikalı araştırmacılar, beyindeki kan pıhtılarını çıkarmaya yarayan yeni bir robot iğne geliştiriyor. İğne, henüz ameliyathanede kullanılmadı ancak ameliyat simülasyonlarında beyindeki kan pıhtılarının %90‘ını çıkartabildiği saptandı. Bu yeni aygıt, çok sayıda hayat kurtarabilir.

Bu, beynin jelatinle dolu bir kalıbı. Kırmızı kısım, kan pıhtısını temsil ediyor. Vanderbilt Üniversitesi’nden uzmanlar beyindeki kan pıhtılarını etraftaki dokulara zarar vermeden çıkarabilecek robot iğneyi denemek için jelatinden yararlanıyor. Bu robot ve ucuna takılı iğne işe yararsa birçok hastanın hayatını kurtarabilir.Vanderbilt’ten mühendislik profesörü Robert Webster, projenin başarısıyla yakından ilgileniyor. Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre; ”Babamın beyninde birkaç yıl önce kan pıhtısı bulundu. Ancak o zaman işimize yarayacak hiçbir tedavi yoktu.

Bu nedenle bu proje çok ilgimi çekiyor.”Doktor Webster’ın babası sağlığına kavuşmuş, ancak aynı durumda olan hastaların %40’ı ne yazık ki yaşamını yitiriyor. Cerrah Kyle Weaver, doktorların, beyninde kan pıhtısı olanlar için yapabileceği çok şey olmadığını söylüyor.”Kan pıhtıları, beynin anatomisi ve damarların durumu nedeniyle çoğu zaman beynin derinliklerinde bulunur. Bu durumda ameliyat, hastaya, kan pıhtısından çok daha fazla zarar verir.”Robot, bilgisayarla kontrol edilen bir dizi ince ve esnek metal boruya sahip. Profesör Webster, öncelikle hastanın beyninin taranacağını, bilgisayarın bu bilgilerle cerrahlara pıhtıya giden bir yol çizeceğini söylüyor. Tüplerse beyin dokusunun içinde değil, etrafında dolanacak.”Doktor ‘tamam’ düğmesine bastığında robot pıhtıyı çıkaracak. Doktorun çizdiği sınırların içindeki tüm pıhtıyı toplayacak, sınırların dışında kalan bölgelereyse kesinlikle dokunmayacak.”Uzmanlar, robotun ucuna takılabilecek başka aygıtlar da tasarlamaya çalışıyor. Bunlardan biri, vakumlanmadan önce pıhtıyı parçalamaya yarayacak bir parça. Ameliyathanelerde kullanılmadan önce robotun testlerden ve onay sürecinden geçmesi gerekiyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Üç ayrı insanın DNA’sından embriyo yaratabilinecek

The Verge’in bildirdiğine göre ABD ve Büyük Britanyalı araştırmacılar kısa bir süre sonra üç ayrı insanın DNA’sından embriyon yaratabilecekler.  Bilim...

Kapat