Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

7 Ağustos 2014, Perşembe 09:49

Beyin ölümü gerçekleşen anneye doğum yaptırıldı

Macar doktorlar bir kalp krizi nedeniyle beyin ölümü gerçekleşen anneyi ve bebeğini iki buçuk ay yaşatıp, doğum yaptırmayı başardılar.

Bebeğin sağlıklı olduğu açıklandı. 2014 yılının Mayıs ayında hamileliğinin 24. haftasında bir anne adayı bir kalp kriziyle hastaneye kaldırılmıştı.

Doktorlar, kalbi duran kadını tekrar hayata döndürmeyi başarmışlar, ancak kan dolaşımının durması nedeniyle bu arada hamile kadının beyin ölümü de gerçekleşmişti.

Ailenin hastaneden ricası bebeğin doğumuna kadar annenin yaşatılmasıydı. Ünlü Semmelweis Üniversitesi de bebek için özel bir proje başlattı.

Özel bir bölümde oluşturulan mekânda annenin hayatı fonksiyonları cihazlar yardımıyla sürdürüldü ve daimi kontrollerle annenin ve bebeğin bulaşıcı bir hastalık nedeniyle ortaya çıkabilecek sağlık riskleri engellendi.

İki buçuk ay sonra da bebeğin doğumu sezaryenle gerçekleşti.

Doğum için oluşturulan özel ekibin başkanı dr. János Gál, doğumun sorunsuz gerçekleştiğini ve bu gelişmenin tıp tarihi açısından önemli bir kazanım olduğunu söyledi.

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sağlık Bakanlığı’ndan açıklama

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, "Yıl sonuna kadar gece görüşlü ambülans helikopterlerimizi de devreye sokmayı planlıyoruz" dedi. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Büyükada'da inşaatı devam...

Kapat