Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

28 Şubat 2014, Cuma 13:08

Beyin kanseri için DCVax-L” adlı bir ilaç geliştirildi

Merkezi ABD’nin Maryland Eyaleti’ndeki biyoteknoloji şirketi Northwest Biotherapeutics Inc. beyin kanseri hastaları için “DCVax-L” adlı bir ilaç geliştirdi. Bu ilaçla insan bünyesinin bağışıklık sisteminin kansere karşı daha dirençli hale getirilmesi hedefleniyor.

Bağışıklık sisteminin daha güçlü, dirençli hale gelmesiyle ise kanserli hücrelerin ilk etapta izinin sürülmesi, “yakalandıklarında” da yok edilmesi amaçlanıyor. DCVax-L, hastadan alınan beyini tümöründen alınan protein ve antijenlerin bağışıklık sisteminde rolü büyük olan dentrik hücrelerle harmanlanmasıyla elde ediliyor ve şırıngayla deri altın enjekte ediliyor.

Şirkette çalışan bilim adamları, ilacı deneyen iki beyin kanseri hastasının 10 yıl yaşadığına, yeni teşhis konulan 20 hastada yapılan denemelerde ise ilaçı kullananların üç yıl süreyle yaşadığına bunun da diğer standart tedavi yöntemlerinden iki kat daha fazla bir süre olduğuna dikkat çekti. İlacın 2015’te daha yaİygın şekilde test edileceğinin altını çizen bilim adamları, “Olumlu sonuç almayı başarırsak sadece beyindeki değil diğer organlardaki kanserli tümörlere karşı da bu yöntemi kullanabiliriz” diyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Dekstrometorfan etken maddeli şuruplarda kalite problemi yok

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, "Türkiye'de 'dekstrometorfan' etken maddeli şuruplarla ilgili herhangi bir kalite problemi veya yaptırım bulunmadığını" bildirdi....

Kapat