Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

10 Mart 2009, Salı 14:31

Beşiktaş’ın kalp sağlığı ölçüldü!

Beşiktaş Belediyesi’nin işbirliğiyle yapılan toplantıda, Türk Kardiyoloji Derneği Bilimsel Yayın Organı ‘TKD Arşivi Editörü’, TKD Yurtdışı İlişkiler Kurulu Başkanı, İstanbul Üniversitesi Kardiyoloji Enstitüsü  Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vedat Sansoy, sağlıklı beslenme ve sporla zenginleşen, sigaradan uzak bir yaşam tarzının kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini düşürdüğünü ifade etti. Prof. Dr. Vedat Sansoy konuşmasının devamında, kalp ve damar hastalıkları için önlenebilir risk faktörlerinin sağlıklı bir yaşam tarzıyla minimuma indirilebileceğini vurguladı. Seminerin hemen ardından isteyen tüm katılımcıların, 10 yıllık toplam kalp ve damar hastalığı geçirme riski hesaplanarak, risk değerleri paylaşıldı.

1,5 yılını tamamlamak üzere olan ‘Kalbinizi koruyun. İçinde sevdikleriniz var’ kampanyası, toplumun olduğu kadar hekimler üzerinde de kalp ve damar hastalıkları, risk faktörleri ve değiştirilebilir risk faktörlerine müdahale edilmesi konusunda farkındalığın artırılmasını hedefliyor. Bu süreç içersinde, doktorları bilgilendirmek üzere yapılan ‘Hekim Bilgilendirme Toplantıları’ çerçevesinde, 18 ilde gerçekleştirilen uydu sempozyumları ile seminerler aracılığıyla 6.000 pratisyen hekime ve 1.000 uzman hekime ulaşıldı ve hazırlanan hekim eğitim kitleri 30.000 hekime dağıtıldı.

Kardiyovasküler Risk Platformu yetkilileri, kampanya kapsamında bugüne kadar belediyelerin işbirliğiyle gerçekleştirilen bilinçlendirme toplantıları ve ücretsiz risk değerlendirme aktivitelerinde 1.000’den fazla kişiye ulaşıldığını, katılımcılara risklere karşı alınacak önlemler ile kalp ve damar hastalıklarından kaynaklanan hastalık ve ölümlerin önüne geçilmesinin mümkün olduğu mesajının verildiğini bildirdi.

Önümüzdeki aylarda, yerel yönetimlerle ortaklaşa bilinçlendirme programlarına İstanbul’da 7, Ankara’da 6 ve İzmir’de 6 belediye ile devam edilecek. 3 büyük ilde 6.000 kişiye birebir eğitimlerle ulaşılması hedefleniyor.

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Daiichi-Sankyo osteoporozla mücadele ediyor

Firmanın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile eşzamanlı başlattığı "Doğal Koruma" adlı kampanya kapsamında, osteoporozu önlemede önem taşıyan faktörlere dikkat...

Kapat