Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

23 Haziran 2014, Pazartesi 14:32

Benzeri olmayan protez geliştirildi

Rus ortopedi uzmanlarının geliştirdikleri protez buna imkan veriyor. Rostov kentinde yaşayıp çalışan Yuliya Andreyeva’nın hayatı ve başarılı karyeri bunu doğruluyan bir örnektir. Yuliya Andreyeva başarılı bir iş kadınıdır. Dostlarının ve iş arkadaşlarının birçoğu,sevimli bir kadınla tanışmak isteyen erkekler Yuliya’nın bir bacağını yitirmiş olduğunu tahmin edemezler bile.

Yuliya Andreyeva şunları söyledi: Birinin karın ağırısı olursa halini karşısına ilk çıkanlara,herhalde, açmaz. Ben de protez bacağım olduğunu herkese anlatamam.

Merkezi Moskova bölgesindeki Mıtişi kentinde bulunan Ortopedi Şirketi genel müdür yardımcısı Stepan Golovin,geliştirilmiş protez sayesinde Yuliya Andreyeva’nın aktif bir hayat yaşadığını kaydederek şunları söyledi: Yuliya’nın bacak protezi olagandır,yapısı bileşik değil. Kadının istediği ayakkabı giymesini ve tabii görünmesini sağlamak, bunun başlıca görevidir.

Yuliya Andreyeva yüksek topuklu ayakkabı kullanmakla kalmadı. Rus uzmanlarının geliştirdikleri protez, mini etek giymesine bile imkan verdi.

Rusya’nın Sesi’nde yer alan habere gör; Gerci kadın oldukça az zaman önce sakatlığını saklamak imkanlarına kavuştu. 17 yaşında iken kazaya uğradığından bacağı ameliyatla alındığından ömrü boyunca tekerlekli koltukla hareket etmek zorunda kalacağı sanılıyordu. Yuliya koltuk değnekleriyle yürümek çabalarında da bulunuyordu.

Geliştirilmiş protez Yuliya’nın aksamadan yürümekten başka koşmasına, dansetmesine,spor yapmasına bile imkan veriyor. Fakat eğlenme vakti az. Alışveriş,kontratlar yapma gibi işler çok vakit alıyor.

Yuliya iş kadını olduğu için arabaya çok ihtiyacı var.

Yuliya Andreyeva şunları söyledi: Herkes gibi mekanik transmisyonlu araba sürmeyi öğreniyordum. Oto ehliyeti için sınava vermekle bunu başarıyla verdim. Araba sahibi olup sürmesini bilmek bir hedefimdi.

Yuliya bacağının protz olduğunu bazan unuttuğunu söyliyor.Bu arada ortopedi şirketi,Yuliya’nınkine oranla daha ciddi bir sorunu olan insanlara yardımda bulunmayı kararlaştırdı. Söz konusu dizi olmayan kişilendir.

Ortopedi şirketi böyleleri için yetkin bir protez geliştirdi. Yabancı şirketler buna büyük ilgi gösteriyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Üretilecek milli ilaçla cari açık düşürülecek

Hükümet yerli ilaç için düğmeye bastı. Üretilecek milli ilaç, aşı ve medikal ekipmanla cari açığın düşürülmesi hedefleniyor. Başbakan TayyipErdoğan başkanlığında toplanan...

Kapat