Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

23 Haziran 2014, Pazartesi 13:28

Üretilecek milli ilaçla cari açık düşürülecek

Hükümet yerli ilaç için düğmeye bastı. Üretilecek milli ilaç, aşı ve medikal ekipmanla cari açığın düşürülmesi hedefleniyor.

Başbakan TayyipErdoğan başkanlığında toplanan Bilim Teknoloji Yüksek Kurulu’nda (BTYK) milli ilaç, aşı ve medikal teknolojinin geliştirilmesi için Ar-Ge çalışmalarına destek kararı alındı. TÜBİTAK ve 5 bakanlığın koordinasyonunda yapılacak çalışmalar kapsamında 2023 yılına kadar Türkiye’nin kendi ilaç ve aşısı üretilmesi bekleniyor.

Erdoğan’ın yaklaşık 1 yıl önce dile getirdiği “milli ilaç” projesi için ilk adım atıldı. Geçtiğimiz hafta Başbakan başkanlığında toplanan BTYK’da cari açığın ana nedeninin ilaç, aşı ve medikal ekipman olduğu değerlendirmesi yapılarak milli ilaç ve medikal üretimi için yeni bir karar alındı. Çalışmayı Ekonomi, Kalkınma, sağlık Bilim, Sanayi ve Teknoloji ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık bakanlıkları ve TÜBİTAK yürütecek.

BTYK’nın 2014/101 sayılı kararında ilaç, aşı ve medikal biyoteknolojinin dış ticaret açığında ana unsurlardan olduğu ifade edilerek, “2015 yılı itibarıyla patent koruma süresi tamamlanacak biyoteknoloji ürünleri yaklaşık 100 milyar dolarlık bir pazar potansiyeli sunmaktadır” denildi. İlaç sanayinde daha fazla ihracat yapabilmenin 10. Kalkınma Planı’nda da hedef olduğu belirtilen kararda, şunlar kaydedildi:

“Milli aşı/ilaç gibi stratejik projelerin başlatılmasına yönelik çalışmalar yapılması ve güdümlü projelerin oluşturulması önem arz etmektedir. Bu kapsamda ülkemizin ilaç ve aşı alanında Ar-Ge ve yenilik kapasitesini artırarak, yüksek teknoloji ürünlerin ihracatı noktasına gelmesi gerekmektedir.
Ülkemiz ilaç sektörünün dünya standartlarında üretim kapasitesine sahip olmasına rağmen, dünya pazarında yeterli rekabet gücüne ulaşamadığına vurgu yapılmaktadır.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kök hücre nakillerinde başarı artıyor

Kan, kemik iliği ve lenf bezi kanserlerinde yapılan kemik iliği nakillerinin başarısının artırılması için daha fazla ve kaliteli kök hücre...

Kapat