Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

9 Mayıs 2014, Cuma 10:27

Nehirde yoğun antibiyotik tespit edildi

Çin’de birçok büyük nehirde yoğun antibiyotik tespit edildi.

Şinhua ajansının Çin Bilim Bülteni adlı akademik dergideki rapora dayandırarak verdiği haberde, ülkedeki yüzey sularında ilaç ve kişisel bakım ürünlerine rastlandığı kaydedildi.

Nehirlerde yapılan araştırmalarda kişisel bakım ürünlerinin yanı sıra çeşitli kozmetikler, reçeteli ilaç, antibiyotik ve sakinleşticilerin de görüldüğü belirtildi.

Çin’de yüzey sularında 68 çeşit antibiyotiğin tespit edildiği ve antibiyotik dışında 90 çeşit tıbbi ürünün de görüldüğü ifade edildi.

Raporda Çin’in yılda 33 bin ton kişisel bakım ürünü imal edildiği, üretilen ilaçların da yüzde 70’ini antibiyotiklerin oluşturduğu belirtildi.

Yüzey sularını kirleten unsurların ”kanalizasyonlar, hayvan atık suları, ilaç üretimi, hastaneler ve ekili alanlar” olduğu ifade edildi.

Çinghua Üniversitesi’nden Yü Gang, kişisel bakımürünlerinin insanların “görünmeyen düşmanları” olduğunu belirterek, bunların bir kere tabiata atılmasının ardından yiyecek ve su yoluyla insanlar tarafından alındığını, vücutta birikip gelecek nesilleri etkilediğini vurguladı.

Çevre sorunlarının “sıradanlaştığı” bir ülke olan Çin’de son olarak yeraltı sularının yaklaşık yüzde 60’ının kalitesinin içilemez seviyede olduğu açıklanmıştı.

Diğer yandan ülke topraklarının yüzde 16,1’inin kirli olduğu, yoğun kadmiyum, nikel ve arsenik tespit edildiği bildirilmişti. 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Corona virüsü 15 ülkede görüldü

Corona virüsü şu ana kadar 15 ülkede görüldüğü, yakalananların yüzde 28'inde, hastalığın ölümle sonuçlandığını bildirildi. Suudi Arabistan'da Eylül 2012'de corona virüsünü keşfeden...

Kapat