Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

19 Temmuz 2013, Cuma 15:19

“Bazı virüsler eskisinden daha güçlü geri döndü”

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehtap Türkay, sıtma, kızamık, verem, tüberküloz gibi bulaşıcı hastalıkların dünya genelinde yeniden ortaya çıktığını belirterek, “Eskiden üç ilaçla kontrol ettiğimiz enfeksiyon, şimdi antibiyotiğe dirençli olarak karşımıza çıkıyor. Bazı virüsler eskisine oranla daha güçlü şekilde döndü” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Türkay, geçmişten bugüne hekimlerin bulaşıcı hastalıklarla mücadele konusunda çeşitli teknikler geliştirdiklerini söyledi. Özellikle aşılama yöntemleriyle geniş kitleleri etkileyen verem, tüberküloz, kızamık gibi pek çok bulaşıcı hastalığın önüne geçilmeye çalışıldığını anlatan Türkay, tamamen ortadan kalktığı sanılan bu bulaşıcı hastalık türlerinin son yıllarda tüm dünyada yeniden görülmeye başladığını bildirdi.

Son olarak geçen aylarda Türkiye’de çocuklar arasında kızamık salgını yaşandığına dikkati çeken Türkay, vakalar arasında kızamığa karşı aşılaması yapılmış çocukların da bulunduğunu kaydetti. Hastanelere sıtma, verem, tüberküloz, kızamık, HIV gibi hastalıklarla başvuran kişi sayısında artış olduğunu vurgulayan Türkay, şöyle konuştu:

“Eskiden bizim başımızda sorun olup, çözdüğümüz bulaşıcı hastalıklar tekrar gündeme gelmeye başladı. Bunda ekolojik sistemde insan eliyle yapılan değişiklikler etkili. Bu değişiklikler ve küresel ısınma nedeniyle bit, pire ve kemiricilerin yaşam alanları arttı. Teknolojik gelişim nedeniyle vektörlerin farklı coğrafyalara taşınma imkanlarında da artış oldu. Örneğin artık Afrika’daki bir uçak İngiltere’ye anofel (bir sivrisinek türü) taşıyabilir, bu da İngiltere’deki bir kişinin sıtma olmasına neden olabilir.”

“Bazı virüsler eskisinden daha güçlü döndü”

Türkay, son yıllarda mikroorganizmaların genetik yapılarında da değişiklik olduğuna işaret etti. Virüslerin genetik yapılarını değiştirerek, ilaçlara karşı direnç kazandıklarına değinen Türkay, var olan antibiyotik türlerine karşı direnç kazanmış virüslerle mücadelenin de artık güçleştiğinin altını çizdi.

Yrd. Doç. Dr. Türkay, “Eskiden üç ilaçla kontrol ettiğimiz enfeksiyon, şimdi antibiyotiğe dirençli olarak karşımıza çıkıyor. Bazı virüsler eskisine oranla daha güçlü şekilde döndü. Bir kısım virüsü ise hiç tanımıyoruz bile. SARS gibi. Bir anda ortaya çıktı. Uzmanlar ne yapacaklarını bilemediler” diye konuştu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Down sendromu kromozomu ‘devre dışı’ bırakıldı

Amerika Birleşik Devletleri'nde bilim adamları, Down sendromu gibi genetik bozuklukların tedavisi yolunda önemli bir ilerleme sağladıklarını açıkladılar. Yapılan araştırmalar ve...

Kapat