Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

20 Aralık 2011, Salı 20:41

Bayer, ilköğretim öğrencilerini bilim insanı olmaları için yüreklendirecek

Bayer ve Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), “Bayer Genç Bilim Elçileri” isimli yeni bir sosyal sorumluluk projesi başlattıklarını duyurdu. Proje, Bayer Türk CEO’su Dr. Axel Hamann ve TOG Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Paker ile TOG ve Bayer Türk temsilcileri ve ilk grup “Bayer Genç Bilim Elçileri”nin katılımıyla düzenlenen basın toplantısında tanıtıldı.

Proje kapsamında, “Bayer Genç Bilim Elçileri” olarak eğitim alacak toplum gönüllüsü üniversite öğrencilerinin ilköğretim okullarında gerçekleştireceği etkinliklerle; dördüncü, beşinci ve altıncı sınıf öğrencilerine ulaşılarak bilime olan ilgi ve sevgilerinin arttırılması ve bilim okuryazarlığı düzeylerinin yükseltilmesi hedefleniyor.

Bayer Türk CEO’su Dr. Axel Hamann toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bayer’in sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında, özellikle sağlık, bilim ve eğitim alanlarında yürüttüğümüz sosyal projelerin önemli bir yeri bulunuyor. İnsanlığa ‘daha iyi bir yaşam’ sunmanın yolunun bilimden geçtiği inancıyla, çeşitli ülkelerde 300’ünüzerinde projeye destek oluyoruz. TOG ile birlikte hayata geçireceğimiz ‘Bayer Genç Bilim Elçileri’ projemiz de, ilköğretim çağındaki çocukları gelecekte bilim insanı olma yönünde yüreklendirerek Türkiye’de bilimin gelişimine katkı sağlamayı amaçlıyor. Dünyamızın ve insanlığın önünde; hızla yaşlanan ve artan nüfus, iklim değişimi ve artangıda ve sağlık hizmetleri ihtiyacı gibi önemli sorunlar bulunuyor. Bu gibi sorunların çözümleri geçmişte olduğu gibi gelecekte de bilim insanları tarafından üretilecek.”

Bayer Genç Bilim Elçileri projesinin Türkiye’de bilim okuryazarlığının gelişimine ve dolayısıyla Türkiyeli bilim insanlarının gelecekte dünyaya sağlayacağı katkılara destek olacağına inandıklarını belirten Dr. Hamann,

“böylesine önemli bir projeyi TOG gibi saygın ve güçlü bir sivil toplum kuruluşu ile birlikte başlatmaktan gurur duyuyoruz”

dedi.

Bayer - Sosyal Sorumluluk- Toplum Gönüllüleri - Genç Bilim Elçileri

TOG Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Paker ise şunları belirtti:

“Toplum Gönüllüleri Vakfı 2002 yılında kurulduğundan bu yana, üniversitelerde kulüp, topluluk veya grup olarak örgütlenerek, gençlerin kendi belirledikleri ihtiyaçlara göre eğitim, sağlık, çevre, engelliler, insan hakları vb. birçok alanda ‘sürdürülebilir sosyal sorumluluk projeleri’ hayata geçiriyor. Sürdürülebilir sosyal sorumluluk projeleri kapsamında gençlerle birlikte ilköğretim okullarındaki çocukları da dahil eden projeler yürütüyor. Bayer Genç Bilim Elçileri (BGBE) projesi de bu projelerden biri. BGBE, doğa bilimleri gibi hepimiz için yeni bir çalışma alanı oluşturduğundan önemli bir proje. Doğa bilimlerini sevmek, sevdirmek ve etrafta olan bitene karşı merak uyandırabilmek, gençleri ve gençler aracılığı ile çocukları bilim okuryazarı bireyler haline getirecek. Bu merakı bir adım öteye taşıyıp, sorgulamalarını ve araştırmalarını sağlamanın da günlük hayatlarında karar veren, katılan ve üreten kişiler olmalarını sağlayacağı için bu çalışmanın değerli olduğunu düşünüyorum.”

Toplantıda ayrıca Bayer Genç Bilim Elçileri Proje Koordinanatörü Özge Sönmez, gençlere ve çocuklara iki adımda ulaşan projenin uygulama detayları ile ilgili ayrıntılı bilgi verdi. Buna göre ilk olarak, TOG gönüllüsü üniversite öğrencilerinden oluşan Bayer Genç Bilim Elçileri; insanlığın yüzyüze bulunduğu sorunlar ve daha iyi bir yaşam için bilimin ve bilim insanlarının önemi konularında eğitim alıyor. Sonrasında, eğitim alan Genç Bilim Elçileri; ilköğretim dördüncü, beşinci ve altıncı sınıf öğrencileriyle, çocukların bilime ilgisini arttırmak üzere uzman eğitimciler tarafından tasarlanan ve bazı özel deneyleri de içeren eğlenceli ve öğretici bir etkinlik çerçevesinde bir araya geliyor.

Bayer Genç Bilim Elçileri projesinin pilot uygulaması, 2012 yılının ilk yarısında İstanbul, İzmir, Ankara ve Kars’taki birer ilköğretim okulunda hayata geçirilecek. 24 TOG gönüllüsünden oluşan ilk grup Genç Bilim Elçisinin yürüteceği uygulama sonucunda binden fazla ilköğretim öğrencisine doğrudan ulaşılması hedefleniyor. İlk grubu oluşturan 24 Bayer Genç Bilim Elçisi, geçtiğimiz günlerde proje eğitimini aldı ve 2012’nin ilk haftasında okulları ziyaret etmeye başlayacak.

Bayer Genç Bilim Elçileri projesi kapsamında 2015 yılının sonuna kadar 240 genç bilim elçisi ile 40 ilde 9 bin öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sorun yaşanan ilaçlardan 125’inde sıkıntı giderildi 247 ilaçta kriz devam ediyor

SGK, 17 Aralık'ta yayınladığı Sağlık Uygulama Tebliği'ndeki düzenleme ile ilaç krizine sebep olan 372 ilaçtan 125 tanesinin kamu kurum indirimlerini...

Kapat