Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

Balık yağı 9 Mayıs 2013, Perşembe 11:59

Balık yağı hapı kalp krizi riskini azaltmıyor

İtalyan bilim adamlarının yaptığı uzun süren bir çalışmanın sonunda balık yağı takviye haplarının henüz kalp sorunlarını ve kalp krizini önlemediğini ortaya koydu.

Reuters’in haberine göre; beş yıl süren çalışmada, araştırmaya katılan 6,244 kişiye % 11.7 oranında balık yağı hapı, 6,269 kişiye de % zeytinyağı(placebo) verildi. Balık yağı haplarının placebo alanlarla aynı oranda ölüm riskine neden olduğu ortaya çıktı.

Milano’daki Farmakolojik Araştırma takımının ekip lideri Dr. Maria Carla Roncaglioni’ye göre kardiyovasküler hastalıklarda ölüm veya hastalıkları önlemek için omega 3 yağ asitlerinin yararlılığının hiçbir kanıtı yok.

New England Journal of Medicine’in dün yayımladığı raporda omega-3 yağ asitlerinin kalp krizi ya da kalp yetmezliğinden muzdarip olanlara yardımcı olabileceği ancak bu rahatsızlığı önlemediği belirtildi.

Kaynak: New England Journal of Medicine


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Genel sağlık sigortası değiştiriliyor

Genel sağlık sigortası değiştiriliyor, ilave ücretlere yüzde yüz zam geliyor. Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Yasasında Değişiklik Yapılmasına ilişkin Yasa...

Kapat