Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

11 Nisan 2014, Cuma 14:27

Bakırlı gıda kanser hücresini büyütüyor

ABD’de yapılan yeni bir araştırma fazla yeşil sebze ve kabuklu deniz ürünü tüketiminin kanser hücrelerine ‘nefes aldırdığı’ ve tümörlerin gelişimini hızlandırdığını ortaya koydu.

ABD’de yapılan yeni bir araştırma, vücutta bulunan bakır molekülleri kanser hücrelerinin büyümesine neden olduğunu ortaya çıkardı. Kuzey Carolina’daki Duke Üniversitesi uzmanlarının yaptığı araştırmaya göre çok fazla yeşil sebze ve kabuklu deniz ürünü tüketimi kandaki bakır oranının artışına sebep oluyor. Fazla bakır özellikle hastanın vücudunda mevcut cilt, meme, akciğer ve tiroid kanserinin hızlı bir şekilde yayılmasını tetikliyor.

Kanseri tetiklemiyor
İngiliz Daily Mail gazetesinin haberinde bilim insanları göre bakırın kansere sebep olduğunun kanıtlanmadığının atını çizdi. Fakat bakırın kanser hücrelerinin ‘nefes almasını’ sağlayan bir madde olduğu Duke’daki araştırmayla ortaya kondu. Bakır vücuttan atıldığı takdirde ise kanser hücrelerinin gelişiminin yavaşlayacağı bulgusu, kanser araştırmalarının gidişatını etkileyebilir. Çalışma sonuçlarında, hastalık sürecinde bakırın oynadığı rol ile kansere sebep olduğu bilinen BRAF geninin benzer mutasyonlar geçirdiği ortaya çıktı. Uzmanlar bakır emilimini engelleyen hap kullanımının kanser tedavisinde kullanılabileceğini söylüyor.

‘Kanser hücreleri bakıra aç’
Cilt dokusunu bozan, beyin ve damarlarda hasara yol açan bakır kaynaklı Wilson hastalığı tedavisinde kullanılan ilaçların, kanser tedavisinde etkili olabileceğini belirtildi. Bu haplar tedavi sürecince kullanıldığında, gelişmek için bakır ihtiyacı duyan kanser hücreleri aç bırakarak yok olmaları sağlıyor.
Profesör Christopher Counter, “Cilt kanserinde olduğu gibi BRAF kanserli hücreler bakıra açtır. Vücuttaki bakırı düşüşürsek kanser hücreleri açlıktan ölür” açıklamasında bulundu. Counter ve ekip arkadaşları, BRAF mutasyonu sonucu ortaya çıkan tümörlerin, bakır alımını sona erdirerek gelişiminin durdurulacağını ortaya çıkardı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Bunayan yaşlılar kanserden daha az ölüyor

Bunama belirtileri gösteren yaşlıların kanserden ölme riskinin daha az olduğu belirlendi. İspanya'da bilimadamları, 65 yaş üzerindeki katılımcıların hafıza becerilerini ortalama 13 yıl inceledi....

Kapat