Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

9 Ocak 2014, Perşembe 16:00

Bakanlıktan “ilaç bulunamıyor” iddialarına yanıt

Sağlık Bakanlığı, “grip vakaları arttı, ancak antiviral ilaçlar bulunamıyor” iddialarıyla ilgili, ilaçların temininde herhangi bir sıkıntı yaşanmadığı ve ruhsatlı antiviral ilaçların eczanelerde satıldığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bazı medya organlarında “grip vakaları arttı ancak antiviral ilaçlar bulunamıyor” iddialarının yer aldığı haberlere yer verildiği belirtildi.

Ruhsatlı antiviral ilaçların eczanelerde satıldığına dikkat çekilen açıklamada, “Bu ilaçların temininde herhangi bir sıkıntı yaşanmamaktadır. Ancak bir kez daha hatırlatmak isteriz ki grip geçiren özellikle riskgrubunda olan vatandaşlarımız hekime müracaat etmeli, hekim tavsiyelerine göre gerekli ilaçlar kullanılmalıdır. Antibiyotikler gribi tedavi etmezler bu nedenle hekim tavsiyesi dışında antibiyotikkullanılmamalıdır. Gripten korunmada yeterli ve dengeli beslenme ile istirahatin önemi de unutulmamalıdır” ifadesi kullanıldı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Fransa esrardan üretilecek Sativex adlı ilaca onay verdi

Fransa'da hintkenevirinden, yani esrardan üretilecek ilk ilaca onay çıktı. Fransız Sağlık bakanlığı, bu sabah yaptığı açıklamada, hintkenevirinden üretilen Sativex adlı...

Kapat