Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

7 Haziran 2011, Salı 19:31

“Avrupa’da Halk Sağlığı ve Tıp Bilimleri Müzeleri” projesi yurtdışı programları tamamlandı

İstanbul Sağlık Müdürlüğü Sağlık Müzesi "Geçmişten Geleceğe: Avrupa’da Halk Sağlığı ve Tıp Bilimleri Müzeleri" adıyla kazanılan, AB Hayat Boyu Öğrenme Programı Leonardo da Vinci VETPRO Hareketlilik Projesi Yurtdışı Programlarını 15 Mayıs 2011 tarihinde tamamladı.

İstanbul Sağlık Müdürlüğü bünyesinde yeniden kurulmakta olan Sağlık Müzesi için gerekli insan kaynaklarının geliştirilmesi amacıyla 2010 teklif çağrısı döneminde Hayat Boyu (LLP) Öğrenme Programı Leonardo da Vinci Hareketlilik Projeleri kapsamında başvurusu yapılan proje, 1858 proje arasından başarılı bulunan 272 projeden biri olmaya hak kazanmıştı.

İngiltere ve Almanya müzelerini kapsayan projede, tıp tarihi, halk sağlığı ve tıp bilimlerinde faaliyet gösteren müzelerle işbirliği geliştirilerek, mesleki bilgi paylaşımı hedeflendi. Bu çerçevede Wellcome Library&Collection (Wellcome Kütüphane ve Koleksiyonu), Deutsches Medizinhistorisches Museum Ingolstadt (Alman Tıp Tarihi Müzesi Ingolstadt), Deutsches Hygiena-Museum Dresden (Alman Hijyen Müzesi Dresden), Berlin Medizinhistorisches Museum der Charité (Berlin Tıp Tarihi Müzesi) müzelerine teknik geziler düzenlenerek bu kurumlarda hayata geçirilmiş olan uygulamalar yerinde incelendi.

İstanbul Sağlık Müdürlüğü, Avrupa müzelerinin organizasyon yapıları, yönetim modelleri, koleksiyon, arşiv yönetimi sergileme, koruma, eğitim ve iletişim yaklaşımları, pazarlama stratejileri, bilgi işlem teknolojilerini kullanma kapasiteleri, kurum kültürüne katkıları, engellilere yönelik sosyal sorumluluk yaklaşımları, müze erişimi yerinde incelenerek bilgi paylaşımı yapılmış olduğunu, edinilen deneyimlerin kurum bünyesinde yeniden kurulmakta olan Sağlık Müzesi’ne entegre edileceğini duyurdu. Yerel ortakların deneyimlerini kendi kurumlarına aktaracakları ve ayrıca Sağlık Müzesi’nin sürdürülebilirliğine destek sağlayacakları bildirildi.

Kurum, yaptığı basın duyurusu ile, projenin bundan sonraki aşamasının İstanbul’da uluslararası bir seminer programı düzenleyerek, yurtdışı ortaklarını ve müze uzmanlarını bir araya getirmek olduğunu ifade etti.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Prof. Dr. Erkan Topuz, Universal Hastaneler Grubu’nun Tıbbi Onkoloji Direktörü oldu

40 yıldır onkoloji alanında çalışmalar yapan, Türkiye'nin bu alandaki önde gelen isimlerinden biri olan Prof. Dr. Erkan Topuz, Universal Hastaneler...

Kapat