Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

21 Ekim 2011, Cuma 14:50

Avrupa CyberKnife Klinik Sempozyumu’nda, kanser tedavisindeki gelişmeler ortaya kondu

İlk kez bir hastanede gerçekleştirilen sempozyumda, konularında uzman uluslararası bilim insanları CyberKnife teknolojisinde yeni protokolleri ve yeni tedavi alanları hakkında bilgi verdi.

Dünya CyberKnife Birliği Başkanı Dr. Alexander Muacevic’in açılış konuşmasıyla başlayan toplantı sağlık profesyonelleri tarafından yoğun ilgiyle karşılandı. Anadolu Sağlık Merkezi Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Engin, bu toplantının yeniliklerin ortaya konması ve ileriye yönelik projelerin hazırlanması için önemli bir fırsat olduğunu söyledi.

Akciğer tümörlerinde CyberKnife kullanımı ile ilgili bilgi veren Dr. Nicolas Jansen daha özel bir gruba yönelik olarak gerçekleştirdikleri projelerini anlattı.

Toplantıya Almanya’dan katılan Dr. Berndt Wowra, akustik nöronomlar olarak tanımlanan iyi huylu ancak işitme kaybı yapan tümörlere ilişkin binlerce hastadan oluşan çok büyük bir serinin sonuçları hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Kayıhan Engin araştırma sonuçlarının son derece değerli ve etkileyici olduğunu belirterek,

“Bu çalışma sonuçları bu tip vakalarda verilmesi gereken doz konusunda çok değerli bilgiler sunuldu. Bu tümörlere yönelik bir tedavi protokolünün belirlenmesinde çok önemli olacaktır”

diye konuştu.

Trigeminal nevraljiler olarak tanımlanan çok şiddetli, ani gelen baş ağrılarında CyberKnife’ın kullanımı üzerine bilgileri ise toplantıya İtalya’dan katılan Dr. Giancario Beltramo aktardı. Sinirin sıkışmasından kaynaklanan bir hastalık olan trigeminal nevraljilerde, bu sinirin 5 ya da 6 milimlik bir bölümüne CyberKnife uygulandığında ağrıların büyük oranda azaldığı ve hatta ortadan kaybolduğu belirtildi.

Böylece CyberKnife tedavisinde yeni bir endikasyon da ortaya konulmuş oldu. Sonuçların geleceğe ışık tutan anlamlı veriler olduğunun altını çizen Prof. Dr. Kayıhan Engin, bu hastalığın CyberKnife ile tedavisinde de beyin cerrahlarının çok önemli yeri olduğunu anlattı.

Prof. Dr. Kayhan EnginCyberKnife’ın sadece tömürlerde değil, damarsal olaylarda da kullanılmaya başlandığını anlatan Prof. Dr. Engin, kanama riski olan arteriyal venöz malformasyonlarda yılda yüzde 2-3 olan kanama riskinin CyberKnife kullanımı ile yarı yarıyadan daha aşağıya çekildiğini söyledi. Prof. Dr. Engin, bu bilginin yeni ufuklar açacağını anlattı. Prof. Dr. Engin, toplantıda bahsedilen bir başka konu olan omuriliğin içindeki tümörlerde CyberKnife kullanımının önümüzdeki dönemde artmasını beklediklerini anlattı. Prof. Dr. Engin, sinir hasarı oluşturma riskinin yüksek olması nedeniyle cerrahinin de çok zor olduğu bu tip tümörlerde Anadolu Sağlık Merkezi’nin de önemli bir deneyime sahip olduğuna işaret etti.

Toplantının en ilgi çeken konularından biri Fransa’dan katılan Dr. Jerome Doyen’in, meme kanserinde CyberKnife kullanımı üzerinde gerçekleştirdiği konuşması oldu. Meme kanseri vakalarında radyasyon tedavisi ameliyat sonrasında tüm memeye ve daha sonra da ek doz olarak sadece tümörün olduğu noktaya veriliyor. Ancak Dr. Doyen ve arkadaşları tarafından gerçekleştirilen çalışmada, meme kanseri vakalarında ek doz olarak verilen ikinci doz ameliyat öncesinde, tümöre CyberKnife ile verilmiş. Ve patolojik yanıtta da yaklaşık yüzde 10’luk bir artış sağlanmış. Bu çalışmanın meme kanserine de CyberKnife’ın gireceği anlamına geldiğini söyleyen Prof. Dr. Engin,

“Bugüne kadar meme kanserinde CyberKnife’ın fazla bir rolü yokken bu çalışmayla çok önemli bir adım atılmış oldu. Anadolu Sağlık Merkezi olarak biz de önümüzdeki dönemde bu konuda çalışma gerçekleştireceğiz”

diye konuştu.

Prostat kanserinde IMRT tedavisi uygulandığında yüksek dozlara çıkılması gerekiyor. Bu da farklı bir yöntemle tekrar radyoterapi verilmesini çok riskli hale getiriyor. Ancak İtalya’daki bilim insanlarının yaptığı çalışmalarda riske girilerek yüksek doz almış prostat kanseri hastalarına CyberKnife’ın çok az bir oranda yan etkiyle kullanılabileceğini ve etkili olabildiği gösterildi. Prof. Dr. Engin, prostat kanseri vakaları için bu bilginin önümüzdeki dönem tedavilerinde çok önemli fark yaratacağını söyledi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Avrupa’nın ilk ve tek Multidisipliner Sanal Hastanesi İstanbul’da açılıyor

Medikal simülasyon eğitimi veren İstanbul Sağlık Müdürlüğü bu yöndeki çalışmalarını sanal hastane boyutuna taşıyor ve "İstanbul Medikal Eğitim Merkezi"ni açıyor.

Kapat