Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

21 Ekim 2011, Cuma 14:22

Avrupa’nın ilk ve tek Multidisipliner Sanal Hastanesi İstanbul’da açılıyor

Tıp öğrencileri, branş doktorları, pratisyen doktorlar ve yardımcı sağlık çalışanlarına medikal simülasyon eğitimi veren İstanbul Sağlık Müdürlüğü bu yöndeki çalışmalarını sanal hastane boyutuna taşıyor ve “İstanbul Medikal Eğitim Merkezi”ni açıyor.

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, Türkiye 1. Medikal Simülasyon Sempozyumu öncesinde bir basın toplantısı düzenleyerek, “İstanbul Medikal Eğitim Merkezi” hakkında bilgi verdi. Dokucu, Levent’te çalışmalarını sürdüren SİMMERK’in bu merkezle daha kapsamlı bir hale geleceğini ve bu yeni merkezde tüm branşlarda ve tüm uzmanlık seviyelerinde eğitim verileceğini söyledi.

Dokucu, e-learning, simülasyon, wet lab, standardize hasta ve deneysel hayvan çalışmasına da imkan verecek olan “İstanbul Medikal Eğitim Merkezi”nin tıp eğitimine önemli katkılar sağlarken, uzman hekimlerin kullanıma giren yeni teknikleri öğrenmesine de imkan vereceğini bildirdi.

“İstanbul Medikal Eğitim Merkezi”nin Sağlık Bakanlığı’na bağlı ve kar amacı gütmeyen bir yapıda olduğunu ifade eden Dokucu, bünyesinde hemen hemen tüm tıp branşlarını barındıracak olan merkezin Avrupa’daki benzerleri arasında en büyük ve en kapsamlı multidisipliner merkez olmasının hedeflendiğini belirtti.

Ali İhsan Dokucu, bu merkez için eski Koşuyolu Kalp Hastanesi’nin arazisinin tahsis edildiğini ve sanal hastanenin 2013 yılı başında hizmete açılmasının planlandığını açıkladı. Dokucu, sanal hastanenin cihaz parkı için 12 milyon TL bütçe planlaması yapıldığını belirtti.

Dokucu, sanal hastanede verilecek eğitimlere yurtdışından da katılım sağlanacağını söyledi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Novo Nordisk ultra uzun etkili insülinlerinin FDA onayı için başvurusunu yaptı

Novo Nordisk, ultra uzun etkili insülin Degludec ve insülin kombinasyon analogu DegludecPlus'ın onayı için FDA'ya iki yeni ilaç başvurusunda bulunduğunu...

Kapat