Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

14 Kasım 2011, Pazartesi 14:27

AstraZeneca Türkiye, çalışma saatlerini esneterek “Evden Çalışma” dönemini başlattı

Türkiye’de çalışanların kendi yan haklarını seçmelerine fırsat tanıyan “Esnek Yan Haklar Programı” uygulayan şirketlerin sayısı her geçen gün artıyor. Bu programları belli bir süredir uygulayan şirketler, değişen ihtiyaçlara ve çalışanların beklentilerine göre, bu hakları yeniden yapılandırıyor. Örnekleri henüz ülkemizde az olmakla beraber, bazı şirketler çalışanlarına bir de çalışma saatlerini kendilerinin belirleyebilecekleri “Esnek Çalışma Saatleri” uygulaması sunuyor.

Türkiye’de “Esnek Yan Haklar” Programını ilk uygulayan ilaç şirketi olan AstraZeneca Türkiye, şimdi de merkez ofisi çalışanlarına “Esnek Çalışma Saatleri” sunuyor. Türkiye’de henüz çok yeni olan bu uygulama ile AstraZeneca merkez ofisi çalışanları ayda kendi tercih edecekleri iki gün evden çalışabilecek ve haftada 40 saati doldurmak kaydıyla işe geliş-gidiş saatlerini kendileri ayarlayabilecek. Ayrıca yaz ayları boyunca tüm çalışanlar Cuma günleri saat 15:00’te paydos edebilecek.

Esnek Çalışma Saatleri uygulaması hakkında bilgi veren AstraZeneca Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Feyza Aysan,

“AstraZeneca olarak Esnek Yan Haklar uygulamasını Türkiye’de başlatan lider ilaç şirketiyiz. Esnek Çalışma Saatleri ise 2011 yılında başlatılan yeni bir uygulamada. Her iki uygulamanın da çalışanlar üzerinde motivasyon anlamında oldukça pozitif etkileri olduğunu gözlemliyoruz. Uygulama kapsamında AstraZeneca Türkiye merkez ofis çalışanları, 10:00-16:00 saatleri arasında ofiste olmak ve haftada toplam 40 saati doldurmak kaydıyla işe geliş gidiş saatlerini kendileri belirleyebiliyorlar”

dedi. Yaz mevsimi boyunca yine tüm çalışanlar cuma günleri saat 15:00’ten sonra hafta sonu tatiline başladıklarını da belirten Aysan

“Esnek Çalışma Saatleri’nde bir başka uygulama ise ‘evden çalışma’. Bu uygulamaya göre AstraZeneca Türkiye merkez ofis çalışanları, ayda iki gün, iş yerine gelmeden evden çalışabiliyorlar”

diye konuştu.

Çalışanların taleplerine göre yeniden şekillenen “Esnek Yan Haklar”

AstraZeneca - Feyza Aysan“Esnek Yan Haklar Programı”nın ikinci yılı hakkında da bilgi veren AstraZeneca Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü Feyza Aysan, çalışanların en çok tercih ettiği esnek yan hakkın “bireysel emeklilik planı için ek şirket katkı payı” olduğunu söyledi. “Esnek Yan Haklar Programı”nın, gerek şirket, gerekse çalışan açısından en ideali yakalamak üzerine kurulu olduğunu ifade eden Aysan,

“Çalışanlardan oluşan bir komite kurduk. İlk yılın bilgilerini ve çalışanlardan gelen geri dönüşleri değerlendiren bu komitenin bize sunduğu rapora göre Esnek Yan Haklar Programı’nı yeniden şekillendirdik. Tatil çekleri, tatil yeri indirimleri ve yakıt yardımında akıllı anahtarlık opsiyonu gibi yeni tercih seçenekleri ekledik”

dedi.

Çalışanlar en çok neyi tercih ediyor?

Esnek Yan Hakların ikinci yılında çalışanların programı kullanış biçimlerini rakamsal açıdan değerlendiren Aysan,

“2011 yılında Esnek Yan Haklardan yararlanan çalışan sayısı, 2010 yılına oranla yaklaşık %10 oranında arttı. Esnek Yan Haklar kapsamında 2011 yılı listesinde AstraZeneca Türkiye çalışanların en çok tercihi; yılbaşı çeki, giyim yardımı ve yemek yardımı oldu. AstraZeneca Türkiye çalışanlarının Esnek Yan Haklar kapsamında satın alma listesinde ilk üç sırayı ise; bireysel emeklilik, benzin kartı ve alışveriş çekleri aldı”

şeklinde konuştu.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Pfizer’in pnömokok aşısı Prevenar 13 “Prix Galien”e layık görüldü

Prevenar 13, ilaç sektörünün en saygın ödüllerinden biri olarak kabul edilen ABD Prix Galien Ödüllerinde "En İyi Farmasötik Ürün" seçildi.

Kapat