Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

14 Kasım 2011, Pazartesi 14:03

Pfizer’in pnömokok aşısı Prevenar 13 “Prix Galien”e layık görüldü

İlaç sektörünün en saygın ödülü olarak görülen ve bu yıl 5. kez verilen Prix Galien Ödülleri, New York’ta düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Aralarında 7 Nobel Tıp ödülü adayının ve bir Nobel Barış Ödülü sahibinin de bulunduğu komite tarafından yapılan değerlendirmeler sonucu, Pfizer’in 13 pnömokok serotipinden korumaya yardımcı pediyatrik aşısı Prevenar 13 “En İyi Farmasötik Ürün Ödülü”ne layık görüldü.

Türkiye’de ruhsatlı olarak kullanımda bulunan Prevenar 13, 2011 yılından itibaren T.C. Sağlık Bakanlığı aşı takviminde yerini almakta. Bebek ve çocukların zatürre başta olmak üzere pnömokok hastalıklarına karşı korunmasında kullanılan Prevenar 13 dünyada sadece ABD ve İrlanda’daki tesislerde üretiliyor. Pfizer, dünyanın en komplike biyoteknolojik ürünlerinden biri olarak görülen bu aşının ülkemizde de üretilmesi için gerekli teknoloji transferine başladı. Böylece Türkiye, dünyadaki üçüncü büyük üretim merkezi olurken, aynı zamanda sadece kendi ihtiyacını karşılamak için aşı üretimi yapan ilk ülke konumuna gelecek.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Xarelto’nun mucidi İstanbul’daydı

Rivaroksaban'ın keşfini yapan Bayer Bilimsel Araştırma Heyeti'nin başkanı farmakolog Dr. Elisabeth Perzborn, molekülün keşfinden bugüne kadar sürdürülen çalışmalar ile ilgili...

Kapat