Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

29 Nisan 2009, Çarşamba 14:58

Astım hastası İbrahim Şahin maraton koşusunda

Maraton; Sağlık Bakanlığı’nın onayı ile ,ana hedefi toplumsal ve mesleki eğitimi, araştırmaları ve projeleri destekleyerek, Türk halkının akciğer sağlığını korumak olan Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği – TÜSAD tarafından  gerçekleştirilmekte ve GlaxoSmithKline (GSK) İlaç firması desteklemektedir. 

Maratoncu İbrahim Şahin, düzenli ve etkin tedavi ile kontrol altına alındığında astımın normal bir yaşama engel olmadığına dikkat çekmek için Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği’ nin organize ettiği program çerçevesinde, Türkiye’yi bir uçtan bir uca koşacağı maratona 13 Nisan’da verilen startla Antalya’dan başladı.
 
 
TÜSAD Başkanı Prof. Dr. Can Öztürk "Astım Engel Değil" maraton koşusu nedeniyle yaptığı açıklamada “ TÜSAD’ın gelecek yıl kuruluşunun 40. yılını kutlayacak, Göğüs Hastalıkları alanındaki en köklü uzmanlık derneği olduğunu” belirterek  "Astım, toplumda en yaygın görülen kronik hastalıklardandır. Türkiye’de yaklaşık 4 milyon astımlı hasta vardır. Astımlı hastaların yaklaşık yarısı semptomları olmasına rağmen hastalıklarının farkında değildir veya yanlış tanılar nedeniyle doğru tedavi almamaktadırlar. Doğru, etkin ve düzenli tedavi ile tamamıyla kontrol altına alınabilecek ve yaşamlarını sorunsuz olarak sürdürebilecek bu hastaların ne yazık ki  dünyada %5’i, ülkemizde ise çok daha azı bu sonuca ulaşabilmektedir. Bu gerçeği toplumla ve astımlı hastalarımızla payşabilmek için bu projeyi gerçekleştirmiş bulunuyoruz" dedi.
 
TÜSAD Astım Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu ise açıklamasında; “Astım, akciğer içi hava yollarının bir hastalığıdır ve insanların yaşam kalitesini bozarak iş gücü kaybına, uyku sorunlarına, sürekli ve ataklar halinde nefes darlığına yol açabilir; astımı tamamen yok etmek mümkün olmayabilir ancak astımlı bir hasta düzenli ve etkin bir tedavi ile hayatını ve fiziksel aktivitelerini normal insanlar gibi sürdürebilir” diyerek “ TÜSAD olarak biz de, İbrahim Şahin’le birlikte astım hastalarına şunu göstermek istedik ki astım kontrol altına alındığında normal bir yaşam sürülebilir, spor yapılabilir, hatta maraton bile koşulabilir.”
 
Kendisi de astım hastası olan ve Almanya’da bir fabrikada ustabaşı olarak çalışan maratoncu İbrahim Şahin ise Antalya’dan başlayarak İstanbul’a kadar koşacağı “Astım Engel Değil” maratonuyla ilgili şunları söyledi: “Çevremde astımı olduğu için çalışmayan, spor yapmayan insanlar var. Ben de onlara ve böyle yaşayan insanlara astımlı olsalar da bu hastalığın hayatlarına engel olmayacağını  göstermek istedim. Bunu da en iyi, uzun zamandır yaptığım bir spor olan koşuyla gösterebileceğimi düşündüm. Araştırmalarım sonucu Türkiye’de TÜSAD’la iletişime geçtim. Onlara bu isteğimi, amacımı anlattığımda çok ilgilendiler ve destek olmak istediklerini belirttiler. Türkiye’yi bir uçtan bir uca koşarak insanlara seslenmek istiyorum: “Astım Engel Değil”… 
 
İbrahim Şahin, Antalya’dan başladığı “Astım Engel Değil” maratonunda; Burdur-Afyon-Kütahya-Bilecik-Sakarya ve Kocaeli’den koşarak İstanbul’a ulaşacak. 5 Mayıs Dünya Astım Gününde İstanbul’da sonlanacak maraton ve kampanya süresince astım hakkında toplumu bilinçlendirmek üzere Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği tarafından, Ankara, Antalya, İzmir, Bursa, Burdur, Samsun, Trabzon, Eskişehir, Adana, Urfa, Afyon ve İstanbul’da halk bilgilendirme- bilinçlendirme toplantıları düzenlenecek.
 
Ayrıntılı bilgi: www.solunum.org.tr ve www.astimengeldegil.com 

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İşsizliğe bağlı ruhsal sorunlar ikiye katlanıyor

Türkiye Psikiyatri Derneği Sağlık Bakanlığı'nı ve ilgili tüm kurumları acil önlem almaya çağırdı. 15-18 Nisan tarihlerinde Antalya?da yapılan 13. Türkiye...

Kapat