Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

19 Haziran 2013, Çarşamba 13:41

Aşırı kilo, uyku apnesi için risk faktörü

Uyku apne sendromu erkeklerde, kadınlara göre iki kat daha fazla görülüyor. Özellikle aşırı kilolu olmak, uyku apnesi için önemli bir risk faktörü.

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Baykal Tülek,  yaptığı açıklamada, uyku apne sendromunun uyku sırasında solunumun tekrarlayıcı şekilde durma ve başlamasıyla seyreden ciddi bir uyku hastalığı olduğunu dile getirdi.

“Uyku apne sendromu erkeklerde, kadınlara göre iki kat daha fazla görülüyor. Özellikle aşırı kilolu olmak, uyku apnesi için önemli bir risk faktörüdür” diyen Tülek,  boyun çevresinde yağ depolanmasının uykuda solunumun durması için önemli bir risk faktörü olduğunu belirtti.

Bazı hastalarda boyun çevresi kalınlığının artışıyla üst hava yolunda daralma olabileceğini ifade eden Tülek, kadınlarda kilo artışıyla birlikte ve menopoz sonrasında riskin yükseldiğini aktardı.

Uyku apne sendromunda en sık karşılaşılan yakınmalardan birisinin, gün içerisinde aşırı uykululuk hali olduğunu vurgulayan Tülek, sendromun kesin tanısının polisomnografi adı verilen gece uyku laboratuvarına yatmayı gerektiren bir testle konulduğunu sözlerine ekledi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
3 boyutlu yazıcıyla organ nakli

Üç boyutlu yazıcı teknolojisi, organ nakline ihtiyaç duyan hastalar için yeni umut oldu. ABD’nin Wake Forest Üniversitesi laboratuarlarında, nakillerde kullanılabilecek...

Kapat