Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

19 Haziran 2013, Çarşamba 13:31

3 boyutlu yazıcıyla organ nakli

Üç boyutlu yazıcı teknolojisi, organ nakline ihtiyaç duyan hastalar için yeni umut oldu. ABD’nin Wake Forest Üniversitesi laboratuarlarında, nakillerde kullanılabilecek organları üretme yolunda önemli ilerlemeler kaydedildi. Dr. Anthony Atala liderliğindeki uzmanlar grubu, hastanın hücrelerinden elde edilen kök hücreleri, üç boyutlu yazıcılarda katman katman inşa edilen ‘organ doku iskeletlerinin’ içine doldurarak, canlı organlar elde etme yönünde ilerleme sağladı.

İLK NAKİL YAPILDI

Birkaç hafta önce Peoria adlı bir kız çocuğuna bu yöntemle elde edilmiş bir soluk borusunun başarıyla nakledildiği laboratuarda, 3 boyutlu yazıcılar kullanılarak, kulak, böbrek ve akciğer ‘kalıpları’ elde edildi. Hürriyet’in haberine göre; bir sonraki aşamada, bu kalıpların her bir hücresi, hastalardan alınacak kök hücrelerden elde edilecek organ hücreleriyle doldurulacak. Uzmanlar bu yöntemle insandan insana nakillerde sıklıkla rastlanan doku uyuşmazlığı riskini ‘sıfırlamayı’ ümit ediyor. Çünkü organlar tamamıyla hastanın kendi hücrelerinden elde edileceği için, yeni organın DNA’sı da aynı olacak. Dr. Attala, “Hayalim, gelecekte hastaların biyopsi veya sadece kan vererek bağışlayacağı hücrelerden ona gereken her yedek organı üretebilmek” diyor. Ancak Attala, bunun gerçekleşmesi için henüz zamana ihtiyaç duyduklarını ekliyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Bayer’in 150. yıl sergisi İstanbul’da

Bayer’in kuruluşunun 150. yılını kutlamak amacıyla hayata geçirdiği ve dünya genelinde 30 şehri ziyaret etmesi planlanan interaktif sergi, 25-27 Haziran...

Kapat