Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

20 Haziran 2013, Perşembe 11:26

Antibiyotiğin etkisi bin kat artıyor

Bilinçsiz ve aşırı antibiyotik kullanımı antibiyotiğe dirençli bakterileri ortaya çıkardı. Bu konuda endişeli olan bilim adamları yeni antibiyotikler keşfetmek ve antibiyotiklere dirençli bakterileri öldürmek için yeni yollar arıyor.

Bilim adamları “gümüş” elementinin çok az miktarlarda kullanıldığında antibiyotiğin etkisinin bin kat daha fazla artırdığını buldu. Hürriyet’teki habere göre; antibiyotiğe dirençli bakterilerin yaygınlaşması doktorları korkuturken, uzmanlar çok basit operasyonlarda bile ölümcül sonuçların doğabileceğini söylüyor.

Profesör Dame Sally Davies, baştan yeni antibiyotikler keşfetmek yerine, var olan antibiyotiklerin etkinliğini artırmanın yollarını aradıklarını belirtti. Laboratuvar ortamında fareler üzerinde yapılan deneylerde, Boston Üniversitesi’nden araştırmacılar gümüş ile birlikte antibiyotikler verildiğinde, antibiyotiğin etkinliğinin en az on kat, en fazla bin kat arttığını belirledi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sağlık Bakanlığı doktorları meslekten men edecek

Meclise gönderilen torba tasarıda, sağlık sektöründe tartışma yaratacak hükümler de bulunuyor. Doktorların meslekten men edilmesi kararının artık Türk Tabipler Birliği (TTB)...

Kapat