Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

2 Ocak 2014, Perşembe 10:23

Aşı üretimi için önemli adım

Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, halk sağlığı boyutunun yanısıra ulusal güvenlik açısından da stratejik boyutu olan aşı üretimi için önemli bir adım attı.

Proje ile aşı alanında büyük ülkelerin firmalarının sakladıkları teknolojinin, zaman içinde Türkiye’ye kazandırılması hedefleniyor. Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Gümüşel projenin önemini anlatırken, “Yakında ayağımızdan vurulursak bu nedenle olacaktır” diyerek bir endişesini de dile getirdi.

1996’da durduruldu

Aşı üretimi Osmanlı döneminde başladı. Cumhuriyet döneminde ise 1928’de kurulan Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü’nde aşı üretimi yapıldı. İlk çiçek aşısını üreten Hıfzıssıha, kuduz aşısını ilk üreten kuruluşların başında geldi. Çin’de ortaya çıkan kolera salgını nedeniyle bu ülkeye bile aşı gönderdi. Hıfzıssıha’da; yıllarca tifo, dizanteri, kolera, veba, boğmaca, brucella, nezle, kuduz, verem gibi birçok aşının üretimi yapıldı. Ancak ekonomik verimliliği olmadığı gerekçesiyle 1996 yılında siyasi orotitenin kararıyla aşı üretimi durduruldu. Böylece Türkiye, stratejik boyutu olan aşıda dışa bağımlı bir ülke haline geldi. Uzmanlara göre bu durum, bir savaş hali ile büyük çaplı salgın hastalıklar sırasında ciddi bir sorun yaratabilir.

Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, aşıda dışa bağımlı olan Türkiye’nin bu sıkıntısının aşılması için aşı ve biyoteknolojik ilaç üretimi çalışmaları başlatttı. 6 aya kadar işlerlik kazanacak proje sayesinde, başta tetanoz, difteri ve hepatit B olmak üzere pek çok aşı ve biyoteknolojik ilaç Türkiye’de üretilecek.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sahte ilaçlarda aynı seri numaraları kullanılıyor

Emniyetin ele geçirdiği sahte kanser ilaçlarını inceleyen uzmanlar, büyük çoğunluğunun aynı seri numarasını taşıdığını belirledi. Hastalara seslenen yetkililer “Evinizdeki ilaç...

Kapat