Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

26 Kasım 2013, Salı 10:44

Artık eczaneler hazır ilaç imal edemeyecek

Yeni kanun tasarısı, daha çok internetten pazarlanan bitkisel ürünlere de düzenleme getiriyor. “Tam gün” tasarısı olarak bilinen Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlarının Teşkilat ve Görevleri Hakkında KHK ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’na göre, ruhsatsız olarak önceden hazırlanarak eczanede bulundurulan hazır ilaç imal edenler veya bu şekilde imal edilen ilaçları bilerek satan, satışa arz eden veya sattıranlara 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilecek.

Bu ilaçların tedavi edici özelliklere sahip olmadığı anlaşıldığı takdirde ise bu maddeleri üretenlerin cezaları üçte bir oranında artırılacak. Tasarıdaki bu madde daha çok satışı internet üzerinden yapılan bitkisel ürünlere düzenleme getirmeyi hedefliyor. Perşembe günü Türkiye Büyük Millet Meclisinde ele alınacak olan tasarıya göre bu ürünlerin tanıtım ya da satışlarının internet veya başkaca herhangi bir elektronik ortam üzerinden yapılması halinde de ceza verilecek.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İlaçta Türkiye’ye ‘fiyatı arttır’ talebi

İlaçta Türkiye etkisinin giderek artması üzerine ilaç firmaları, satış fiyatlarının daha yüksek olarak belirlenmesini talep etti. Son dönemde bir kez daha kalite ve...

Kapat