Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

27 Kasım 2013, Çarşamba 11:55

Arılarla kanser teşhisi mümkün olabilecek

Doktorlar uzun süre arı sokmasından yakınan hastalarla haşır neşir olduysa da şimdi durum tersine dönmüş gibi. Artık arılar tıbbın lehine çalışacak.

Böcek inceleme konusunda uzmanlaşmış İngiltere merkezli firma Inscentinel’in ortaya koyduğu yeni araştırma, bal arılarının insanlara erken evrede kanser teşhisi koymak üzere eğitilebileceğini öne sürüyor.

Bu büyük buluşu kullanan Portekizli tasarımcı  Susana Soares, tanı koymak için bal arılarını ve hastanın nefesini kullanan cam bir cihaz geliştirdi.

İleri derecede duyarlı koku duyuları sayesinde arılar insan burnunun muktedir olamadığı kokuları algılayabiliyor, şeklinde açıklıyor Soares web sitesinde. Verem, akciğer kanseri, deri kanseri ve şeker hastalığıyla ilgili biyoişaretlerin tümünün koku yoluyla tesbiti mümkün ve hepsi hastanın nefesinde mevcut.

Soares iki kapalı bölmeye sahip olan cam bir nesne tasarladı: hastanın nefesini üflediği küçük bir boşluk ve eğitilmiş arıların tutulduğu daha geniş bir boşluk. Arılar saptamak üzere eğitildikleri kokuyu -başka deyişle hastalık biyoişaretlerini- tesbit ettiğinde, nefesin bulunduğu küçük boşluğa doğru hareket ediyor.

Kanser tesbit eden arıları eğitmek için önce böcekler kokuya maruz bırakılıyor ve sonra şeker ile besleniyor. Böylece arılar kokuyu bir yemek ödülüyle eşleştirmiş oluyor.

Arılar ve yaban arıları daha önceden koku yoluyla bombaları saptamak üzere eğitilmişlerdi. Görünüşe göre arılar, onlara atfedilen bal yapma görevinden çok daha fazla potansiyele sahipler.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Roche, tedarikçi gününde iş ortakları ile bir araya geldi

Sürdürülebilir kalkınma yolunda tedarikçileriyle ortak bir anlayışa sahip olma bilinciyle çalışmalarını sürdüren Roche,  26 Kasım günü, ikinci kez “Tedarikçi Günü”...

Kapat