Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

8 Ekim 2013, Salı 09:48

Antidepresanlar ve Tip2 Diyabet arasında bağ kuruldu

Geçmişinde depresyon sorunu olan kişilerin Tip2 diyabete yüzde 30 daha yatkın olduklarını saptadılar.

Amerikan Halk Sağlığı Üniversitesi uzmanları geçmişinde depresyon sorunu olan kişilerin Tip2 diyabete yüzde 30 daha yatkın olduklarını saptadılar.

Sonra depresyonla Tip2 diyabet arasında berrak bir korelasyonolup olmadığını görmek için depresyon teşhisi konmuş ve antidepresan kullanan2.400 hastanın sağlık geçmişini inceledi.

Araştırmacılar bu hastaları 4 ayrı kategoriye böldüler;artık eski kabul edilen antidepresanlarla tedavi görenler, yeni ilaçları kullanan hastalar, hem eski hem yeni tedaviler gören hastalar ve sürekli ilaç değiştiren hastalar.

Sonuçta iki çeşit ilacı, trisiklik antidepresanlarla veseçici serotonin geri alımını önleyicileri aynı anda kullanan hastalardadiyabet riskinin hemen hemen ikiye katlandığını gördüler. Uzmanlar ‘ağırdepresyonda olan veya doğru tedavi yöntemini bulmakta zorlanan’ hastalaragenelde birden fazla ilaç yazıldığını söylüyorlar.

Uzmanlar bu bulguların ve depresyona girmiş kişilerindiyabet riski taşıdığını gösteren başka araştırmaların depresyonda olanhastalara, özellikle de antidepresan kullananlara düzenli olarak diyabet testiyapılması gerektiğini vurguladığını belirtiyorlar. Ayrıca diyabet vedepresyonla ilişkili organizasyonların personellerini bu bağlantı konusundaeğitmeleri gerektiğini de açıklıyorlar.

Bu araştırma kısa süre önce Diyabet Araştırmaları ve KlinikÇalışmalar dergisinde yayımlandı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
14’üncü Ulusal Uyku Tıbbı Kongresi başladı

Kongrede ‘uyku hakkındaki her şey’ masaya yatırılacak. 10 Ekim’e kadar sürecek kongrede, sürücülerin direksiyon başında uyuma riskleriyle ilgili olarak 13 Avrupa...

Kapat