Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

2 Mayıs 2014, Cuma 10:13

“Antibiyotiklere direnç küresel tehdit”

BM’ye bağlı Dünya Sağlık Örgütü (WHO), antibiyotiklere karşı vücut direncinin artmasının “büyük bir küresel tehdit” oluşturduğu uyarısında bulundu. Son raporunda 114 ülkeden alınan verileri inceleyen WHO’ya göre vücut direncindeki artış “dünyanın her bölgesinde” sürüyor.

WHO bugün kamuoyuna açıklanan raporunda dünyanın artık “antibiyotik sonrası dönemden” geçtiğine dikkat çekti. Örgüt bu dönemde insanların tedavi edilebilir basit hastalıklar yüzünden yaşamlarını yitirdiklerini vurguladı. Acilen önlem alınmamasının yıkıcı sonuçları olacağını vurgulayan örgüt, yeni antibiyotikler geliştirilmesi gerektiği uyarısında bulunuyor.

Bakteriler incelendi

WHO son raporu için zatürre, ishal ve kan yoluyla bulaşan enfeksiyonlar gibi en sık görülen hastalıklara yol açan yedi farklı bakteriyi inceledi. Yapılan araştırmalarda bazı ülkelerde hastalıkların yarısından fazlasının tedavisinde kullanılan iki temel antibiyotiğin artık işe yaramadığı belirlendi.

Medecins sans Frontiers (Sınır Tanımayan Doktorlar) örgütünden Doktor Jennifer Cohn, WHO’nun raporunun tüm hükümetler için uyarı niteliğinde olduğunu söyledi. Cohn, dünyanın sorunla mücadele için acilen küresel bir eylem planına ihtiyaç duyduğunu belirtti.

 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Sanofi Pasteur menenjit aşısının 40. yılını kutluyor

1974 yılında, Brezilya’da menenjit salgını başlayınca Mérieux Institute 3 ay içinde yeni bir tesis kurdu ve   dünyada mevcut olan...

Kapat