Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

8 Mayıs 2013, Çarşamba 11:48

Antibiyotikler, bel ağrısı ameliyatlarına çözüm olacak

Danimarkalı bilimadamları kronik bel ağrısı vakalarının 20%- 40% oranında bakteriyel enfeksiyonlara neden olduğunu söylüyor. Guardian’da yer alan habere göre; İngiltere’de de yaklaşık beş milyon kişi yaşamlarının bir noktasında kronik bel ağrısı yaşıyor ve genellikle de bunu nedeni açıklanamıyor. Yapılan en son  çalışmada yarım milyon hastanın bu antibiyotik tedavisinden yararlanabileceğini  ortaya koydu. Araştırmacılar daha önce bilinmeyen bir bakteriyel enfeksiyon ile birçok insanın kronik bel ağrısı nedeni olduğunu keşfettiler.

Hatta Londra Üniversitesi’nde nörolojik spinal cerrahı Peter Hamlyn,  bu yeni buluşun ve çalışmanın Nobel’i hakkettiğini düşünüyor.

Dr. Hanne Albert ise bu hastalık yüzünden insanların hayatları boyunca tıpkı bir özürlü gibi yaşadığını belirtiyor ve bu tedaviyle birlikte hastaları normal bir yaşama döneceklerini ifade ediyor.

Araştırmalar, bel ağrısı vakalarının %4o’nın daha önceden bilinmeyen bir bakterinin neden olduğunu ortaya koyuyor. Antibiyotiklerle sırt ve bel ağrısı tedavisinin maliyetinin cerrahi  yöntemlere göre hem daha ucuz hem de ağrısız olduğu ifade ediliyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
THD kan hastalıklarını Aydın'da anlatacak
Bir buçuk milyon Talasemi taşıyıcısı var

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ tarafından talasemi sıklığı tüm dünyada %5 olarak bildirilmiştir. Ülke genelinde her yüz kişinin ikisinde talasemi taşıyıcılığı var....

Kapat