Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

THD kan hastalıklarını Aydın'da anlatacak 8 Mayıs 2013, Çarşamba 10:05

Bir buçuk milyon Talasemi taşıyıcısı var

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ tarafından talasemi sıklığı tüm dünyada %5 olarak bildirilmiştir. Ülke genelinde her yüz kişinin ikisinde talasemi taşıyıcılığı var. Özellikle Trakya, Marmara, Ege, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu ‘da görülme sıklığı ülke ortalamasının üzerinde. Ülkemizde toplamda yaklaşık bir buçuk  milyon taşıyıcı ve beş bin civarında hasta vardır. Her yıl üç yüz-dört yüz talasemili hasta çocuk doğuyor.

30 Aralık 1993 tarihinde, 3960 sayılı Kalıtsal Kan Hastalıkları  ile Mücadele Kanunu çıktı. Kanunun  yayınlanmasından sonra  Sağlık Bakanlığı  tarafından Antalya, Antakya, Mersin ve Muğla’da talasemi merkezleri kuruldu. Bu merkezlerde hastaların tedavileri yanı sıra tarama çalışmalarına da hız verildi.

8 Mayıs 2003 tarihinde, Sağlık Bakanlığının belirlediği 33 ilde Hemoglobinopati Önleme Programı başlatıldı.  Bu programda riskli otuz üç ilde evlilik öncesi talasemi testleri yapılması planlandı. 2003 yılında evlenen çiftlerin yüzde otuzu taranır iken, 2008 yılında bu oran yüzde seksen birlere çıkmıştır. Sağlık Bakanlığı talasemili  doğan  hasta çocuk sayısın yüzde seksen azalma bildirmektedir. Ancak hala hasta çocuk doğumu olmaktadır. Ülkemizdeki hastaların kayıtlarını tutmak ve sağlıklı hasta sayılarına ulaşmak üzere Türk Pediatrik Hematoloji Derneği bünyesinde web tabanlı bir kayıt sistemi oluşturulmuştur.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Altın Steteskop Ödülleri'ne başvurular başladı
İş sağlığı ve güvenliği “prosedür”ün ötesine geçemiyor

Türkiye İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN) ve Towers Watson’ın PERYÖN üyeleri arasında yaptığı “İş Sağlığı ve Güvenliği” anketine göre, İş Sağlığı...

Kapat