Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

Anneler prematüre doğumun riskleri konusunda bilgisiz 17 Kasım 2012, Cumartesi 09:45

Anneler prematüre doğumun riskleri konusunda bilgisiz

17 Kasım 2012 Dünya Prematüre Günü’nde açıklanan yeni anket sonuçlarına göre prematüre bebek annelerinin yarıdan azına bebeklerinde solunum enfeksiyonlarının önlenmesiyle ilgili bilgi veriliyor ya da kendileri konu hakkında bilgi istiyorlar. Prematüre bebeklerde solunum komplikasyonları da dâhil, sağlık sorunları riski arttığından, bu durum büyük önem taşıyor. Bulgulara göre prematüre doğumlar hakkında bilgi edinen prematüre bebek annelerinin %85’i bu erken doğumla bağlantılı olası komplikasyonlarla ilgili bu bilgileri son derece değerli buluyor ve bu annelerin %62’si prematüre bebekte görülebilecek olası sağlık komplikasyonları hakkında daha fazla bilgi sahibi olmayı isteyeceklerini ifade ediyor.

Dünya Perinatal Tıp Birliği Başkanı Dr. Xavier Carbonell-Estrany, “Prematüre bebekler yeterince gelişmemiş akciğerleri ve bağışıklık sistemleri nedeniyle respiratuar sinsityal virüs (RSV) gibi hastalıklara bağlı solunum enfeksiyonlarına karşı yüksek risk altındalar. Sağlık uzmanlarının aileleri solunum enfeksiyonuyla bağlantılı risk faktörleri konusunda bilinçlendirmeleri büyük önem taşıyor.” diyor.

Bilinçlilik düzeyi zayıf

Ankette solunum enfeksiyonlarının risk faktörleri konusundaki bilinçlilik düzeyi incelenmiş ve prematüre bebek annelerinin %50’sinin bebeğin doğumundaki gebelik süresinin potansiyel bir risk faktörü oluşturduğunu bilirken; yalnızca %41’inin okul çağındaki kardeşleri de risk altında gördüğünü ve yalnızca %26’sının da evde yaşayan birden fazla kişi olmasının veya konukların bebekte solunum enfeksiyonu için risk oluşturduğuna inandığını ortaya çıkarmış.

Uluslararası Yenidoğan Hemşireleri Konseyi (COINN) Murahhas Azası/Sekreteri Dr. Carole Kenner şöyle diyor: “Hastanede ve toplumda prematüre bebek annelerine destek veren sağlık uzmanlarının onları bebeklerinde solunum enfeksiyonlarını nasıl önleyebilecekleri konusunda eğitme rolü de bulunuyor. Annelere sık sık el yıkamanın, bebeklerini dumansız bir ortamda tutmanın ve solunum enfeksiyonu taşıyabilecek aile üyeleriyle dostlardan uzak tutmalarının önemini hatırlatabilirler.”

Prematüre bebek anneleri bilgilendirilmeli

Finansal sıkıntı da şiddetli solunum enfeksiyonunun bir etkisi

Ankette ayrıca şiddetli solunum enfeksiyonlarının zamanında doğan bebek annelerine oranla erken doğan bebek anneleri üzerinde daha büyük etkisi olduğu ortaya çıkmış. Bebekleri son bir yılda şiddetli solunum enfeksiyonu geçiren anneler arasında (prematüre bebek anneleri için n=158 ve zamanında doğan bebek anneleri için n=70) prematüre bebek annelerinin %57’sinin hastanede geçirilen süreyi şiddetli solunum enfeksiyonunun etkisi olarak belirttiği, bu rakamın zamanında doğan bebek annelerinde ise %40’ta kaldığı tespit edilmiş. Ayrıca aynı anneler grubu finansal sıkıntıyı da şiddetli solunum enfeksiyonunun bir etkisi olarak tanımlamış (sırasıyla; %47’ye karşı %26).

Avrupa Yenidoğan Benek Bakımı Vakfı (EFCNI) İcra Kurulu Başkanı Silke Mader, “Hasta grupları prematüre bebek annelerinin tıp camiasından aldıkları bilgileri pekiştirmek için web siteleri, telefon hizmetleri ve pediyatri klinikleri bağlamında annelere destek vermede önemli bir rol oynayabilirler. Bu gruplar çoğunlukla prematüre bebek ailelerinden oluşuyor ve onlar tarafından yönetiliyor; hastalık ve erken doğum konusunda olağanüstü kişisel tecrübelerini sunabiliyorlar.”

Anket hakkında

Global prematürite anketi global sağlık şirketi Abbott ve MedImmune sponsorluğunda yapılmış. 19 ülkede P/S/L Research piyasa araştırma şirketi tarafından uygulanan ankette bin 949 katılımcıdan cevap alınmış. Bunlar arasında prematüre bebek aileleri (n=568), zamanında doğan bebek anneleri (n=600) ve bebek bekleyen anneler (n=592) yer almış. Prematüre bebeği olan az sayıda baba da (n=189) ankete katılmış. Ankette başlıca odak noktası erken doğum komplikasyonlarının duygusal etkisi ve bu konuda bilinçliliği değerlendirmek olmuş.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
İstanbul'un ilk MS Rehabilitasyon ve Rekreasyon Merkezi açıldı
İstanbul’un ilk MS Rehabilitasyon ve Rekreasyon Merkezi açıldı

Türkiye Multipl Skleroz (MS) Derneği, İstanbul'un ilk ve tek Rehabilitasyon ve Rekreasyon Merkezi'ni Şişli'deki merkez binasında açtı.

Kapat