Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

İstanbul'un ilk MS Rehabilitasyon ve Rekreasyon Merkezi açıldı 16 Kasım 2012, Cuma 15:40

İstanbul’un ilk MS Rehabilitasyon ve Rekreasyon Merkezi açıldı

Türkiye Multipl Skleroz (MS) Derneği, İstanbul’un ilk ve tek Rehabilitasyon ve Rekreasyon Merkezi’ni Şişli’deki merkez binasında açtı. Merkezin açılışı, 15 Kasım Perşembe günü Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Monik İpekel, Türkiye MS Derneği Başkanı Ayşen İnci ve Derneğin eski dönem Başkanlarından Mert Ertüre tarafından gerçekleştirildi.

Tıp dünyasının önde gelen isimleri, sağlık sektörü çalışanları ile MS’li hasta ve yakındalarının da yoğun katılımıyla gerçekleşen açılış töreninde, merkez binasının yapımına katkılarından dolayı MS dostlarına teşekkür plaketi takdim edildi.

1989 yılında kurulan ve Uluslararası Multipl Skleroz Dernekleri Federasyonu üyesi olan Türkiye MS Derneği, bu tesisle Türkiye’deki MS hastalarının yaşam kalitelerinin iyileştirilmesi, MS’e yönelik tedavi, psikolojik danışmanlık ve rehabilitasyon hizmetlerini yaygınlaştırmayı amaçlarken, ülkemizin ve ülkemizdeki MS hareketinin de uluslararası saygınlığına katkı sağlamayı hedefliyor.

Mimari ve işlevsellik açısından Amerika ve Avrupa ülkelerindeki merkezler örnek alınarak yaratılan proje, dünyada MS konusunda en etkin kurum olan Uluslararası Multipl Skleroz Dernekleri Federasyonu’nun danışmanlığında, tam teşekküllü bir MS Merkezi olarak tasarlanmış.

Merkez, MS hastaları ve yakınlarına danışmanlık hizmeti de verecek.

1.000 m2‘lik kapalı alana sahip altı katlı merkezde, fizyoterapi ve psikoterapi seanslarının yapıldığı egzersiz ve rekreasyonel aktivite; resim, müzik, ahşap ve kumaş boyama gibi faaliyetlerin gerçekleştirildiği kişisel gelişim; içinde bilgisayarların ve bir kütüphanenin de bulunduğu kafeterya; MS ile ilgili toplantıların düzenlendiği toplantı salonu ve revir gibi bölümler yer alıyor. Merkezde ayrıca MS’li hastalar için yoga dersleri, hasta yakınları, hekimler ve konuk konuşmacıların katılımıyla yapılacak pazar toplantıları da gerçekleştirilecek. MS hakkında tüm Türkiye’den posta, telefon ve e-posta yoluyla gelen soru, istek ve talepler incelenerek danışmanlık servisi de bu merkezin vereceği hizmetler arasında yerini alacak.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Şiddetsiz bir hayat için oyun
Şiddetsiz bir hayat için oyun

Toplum Gönüllüleri Vakfı ve Janssen Türkiye "Beyaz Şapkalar Projesi" ile çocuklara barış oyunu götürecek.

Kapat