Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

31 Mayıs 2013, Cuma 13:33

Ambulansların durumu “içler acısı”

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Başkanı Hulusi Şentürk, vatandaşın can ve mal güvenliğini ilgilendiren her alanda hassasiyet gösterdiklerini belirterek, yaklaşık bir yıldır ambulansların denetimini yapmaya başladıklarını söyledi.

Yapılan denetimler sonucunda gördükleri durumun “içler acısı” olduğunu vurgulayan Şentürk, “Öyle ambulanslarla karşılaştık ki hasta sedyesi bir yere takılı değil, hasta bakıcılar sedyeyi elleriyle tutuyor. Adam tam gaz gidiyor, sedyeyi elle tutuyorlar. Ani bir fren yapsa hastayı hastaneye yetiştirmeye gerek kalmayacak, ambulans doğrudan Karacaahmet’e gidebilir” diye konuştu.

Şentürk, ambulansların hastanın güvenliğini sağlamak için yapılmış araçlar olduğunu ve gerekli şartlara uyma zorunluluğunun bulunduğuna dikkati çekerek, “Ne yazık ki ambulanslarda içler acısı durumdayız. Birçok ambulans, kullanım dışı bırakılması gereken ambulans olarak karşımıza çıktı. İnsanlarımızın can ve mal güvenliğiyle oynamaya hiç kimsenin hakkı yok” ifadesini kullandı.

Vatandaşın bu gibi denetimleri eleştirmek yerine daha da artmasını talep etmesi gerektiğini dile getiren Şentürk, “Aksi takdirde faturayı yine biz ödüyoruz. O ambulanslarda ne yazık ki hastalar hastaneye güvenli bir şekilde yetiştirilemiyor. ‘Yolda öldü’ oluyor ondan sonra” ifadesini kullandı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kilo kaybı sedef hastalığını tedavi ediyor

Yapılan son bir araştırma, kilo kaybının sedef hastalığının belirtilerini azaltmaya yardımcı olduğunu ortaya koyuyor. Araştırma boyunca kronik sedef hastalığı olan...

Kapat