Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

14 Temmuz 2014, Pazartesi 14:50

Alzheimer vakaları önlenebilir

İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, dünya genelinde her üç Alzheimer vakasından birinin önlenebilir olduğuna işaret ediyor.  Hastalığın ana risk faktörleri arasında egzersiz yapmama, sigara kullanımı, depresyon ve yetersiz eğitim de bulunuyor.

İngiltere Alzheimer Araştırmaları Derneği’ne göre yaş en büyük faktör. Sonuçları Lancet Neurology dergisinde yayımlanan araştırma kapsamında nüfus bazlı veriler incelenerek yedi risk faktörü belirlendi.

BBC’nin haberine göre; bunlar, diyabet, orta-yaşta yüksek tansiyon, orta yaşta obezite, hareketsizlik, depresyon, sigara ve yetersiz eğitim.

Uzmanlar, her üç Alzheimer vakasından birinin sigara ve yetersiz egzersiz gibi değiştirilmesi mümkün yaşam tarzı faktörlerine bağlı olabileceğini tespit etti. Araştırmacılar daha sonra bu faktörlerin azaltılmasının gelecekte Alzhemier vakalarının sayısının nasıl düşürülebileceğini inceledi.

Uzmanlar, her risk faktörünün yüzde 10 oranında azaltılmasıyla 2050’ye kadar dokuz milyon vakanın engellenebileceği sonucuna vardı.

2050’ye kadar dünya genelinde Alzheimer hastalarının sayısının 106 milyonu aşması bekleniyor. Bu, 2010’daki hasta sayısının üç katından fazla.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
AbbVie, Shire için teklifini 53 milyar doların üzerine çıkardı

Dublin merkezli ilaç şirketi Pazartesi günü yaptığı açıklamada ABD merkezli ilaç araştırma şirketi AbbVie 'nin satın alım için kendilerine yaptığı teklifi...

Kapat