Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

14 Temmuz 2014, Pazartesi 14:04

AbbVie, Shire için teklifini 53 milyar doların üzerine çıkardı

Dublin merkezli ilaç şirketi Pazartesi günü yaptığı açıklamada ABD merkezli ilaç araştırma şirketi AbbVie ‘nin satın alım için kendilerine yaptığı teklifi 53 milyar doların üzerine çıkardığını belirtti. Şirket hissedarlara teklifi kabul etmeleri yönünde tavsiyede bulunacağını da kaydetti.

Özellikle dikkat eksikliği bozukluğu ve nadir görülen hastalıklar için ilaç üretimi ile bilinen Shire, AbbVie ile yeni teklifin detaylarını görüştüklerini belirtti. Hisse başına 53,2 sterlin (91,05 dolar) olan teklif AbbVie’nin daha önce yaptığı hisse başına 51,15 sterlinlik tekliften yüzde 4 daha fazla. The Wall Street Journal’ın haberine göre; Shire, büyüme beklentilerini eksik değerlendirdiği gerekçesi ile AbbVie’nin daha önceki tekliflerini reddetmişti.

Abbot Laboratories ‘ten 2013’ün başında ayrılan AbbVie, 18 Temmuz’dan bu yana İngiltere’nin şirket satın alım kuralları gereği sağlam bir teklifte bulunmak veya şirket alımından vazgeçmek zorunda idi.

Çok satan eklem iltihabı ilacı Humira’yı da üreten AbbVie, geçen yıl Shire’yı muhtemel satın alım hedefleri içerisinde göstermiş ve ilk olarak Mayıs ayının başında nakit ve hisse cinsinden satın alım teklifinde bulunmuştu.

AbbVie yaptığı açıklamada Shire’yı satın aldıktan sonra İngiltere’de yeniden birleşme arayışına gireceğini belirtmişti. Son aylarda üzerlerindeki vergi oranlarını düşürmek isteyen bazı ABD’li şirketler benzer girişimlerde bulunuyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kanser tedavisine yılda 3 milyar dolar harcanıyor

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hakan Yılmaz, "Türkiye'de kanserin tedavisi için 3 milyar dolar, göz göre göre yakalanmak içinse...

Kapat