Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

9 Ocak 2012, Pazartesi 16:39

Alvimedica, Türkiye’nin “Gizli Şampiyonu”

Türkiye ve dünya girişimsel kardiyoloji pazarında en çok tercih edilen beş küresel stent markasından biri olan Alvimedica, dünyanın fazla bilinmeyen başarılı şirketlerini listeleyen araştırma “Gizli Şampiyonlar” (Hidden Champions) listesine girme başarısını gösterdi. Dünyanın önde gelen pazarlama gurularından Hermann Simon tarafından 1996 yılında ve ilk kez Almanya için gerçekleştirilen araştırma, çok başarılı ancak fazla tanınmayan 500 firmayı konu aldı. Simon’ın kitap olarak yayınladığı bu araştırma o günden sonra, Avrupa’nın diğer ülkelerini de kapsayacak şekilde genişletildi.

“Gizli Şampiyonlar Araştırması”, geçen yıl Türkiye gibi AB dışındaki aday ülkeleri de içine alacak şekilde 18 ülkede ve 50 araştırmacının katılımıyla gerçekleştirildi. Girişimsel kardiyoloji alanında dünyanın önde gelen Amerikan markaları karşısında Avrupa’nın en başarılı stent üreticisi olan Alvimedica, “Gizli Şampiyonlar” listesine girerek bu alanda yenilikçi ve büyümeye odaklı bir marka olduğunu bir kez daha teyid etti.

Alvimedica CEO'su Cem Bozkurt

Alvimedica CEO’su Cem Bozkurt, bu başarının kendileri için çok sürpriz olmadığını ifade ederek şunları söyledi:

“Hermann Simon’ın kitabı, Hidden Champions, temel bir gereksinimden yola çıkarak hazırlanmış önemli bir çalışmadır. Bu kitabın, ülkemizde çok özel işlere imza atan firmalar için de son derece faydalı bilgiler ve ipuçları barındırdığına inanıyorum. Geçen yıl genişletilen bu araştırma, en son olarak merkez ve Doğu Avrupa (CEE) ülkelerinin yanı sıra Türkiye gibi AB’ye aday ülkelerde, kendi sektörlerinde son derece başarılı ancak dünyada çok fazla bilinmeyen bazı firmaları da değerlendirmeye aldı. Medikal teknolojilerde yenilikçi duruşu ile Avrupa’nın lider markası olan Alvimedica’nın bu çalışmada Gizli Şampiyonlar listesinde yer alması bizleri gururlandırdı. Stent ve stent uygulama teknolojilerinde, Avrupalı olmayan devler karşısında, kısa sürede ve hızlı adımlar atan Alvimedica’nın Avrupalı duruşu ve küresel hedefleri bu çalışmayla bir kez daha onaylanmış oldu.”

Neden Alvimedica?

Alvimedica’nın, girişimsel kardiyoloji alanında tüketicinin yaşamını kolaylaştıran ürünlerin geliştirilmesi, tasarlanması ve üretimi ile kendisine büyük bir rekabetçi avantaj ile “Hidden Champions” Gizli Şampiyonlar sıralamasında yer almaya hak kazandığı belirtiliyor. “Gizli Şampiyonlar” listesinde Türkiye’nin medikal teknolojilerde onur kaynağı olan Alvimedica’ya ayrılan bölümde, bu markanın stent ve stent uygulama cihazlarını kullanan müşterilerini özel olarak yakından izlemesi ve dolayısıyla hizmet kalitesi ile başarıyı garantilediğinin de altı çizildi.

“Gizli Şampiyonlar” listesine giren tüm firmaların iş başarılarının ortaya koyduğu bazı dersler söz konusu ve araştırmada firma bazında başarıyı tetikleyen konulara da değiniliyor. Alvimedica’nın küresel başarısında Ar-Ge çalışmalarının önemine değinen “Gizli Şampiyonlar” araştırması, şirketin tüm dünyadan kendi alanındaki diğer kurumlar ve üniversitelerle yakın işbirliği içinde çalışmasının stratejik önemine de dikkat çekiyor. Araştırma, girişimsel kardiyolojide yenilikçi teknolojilere imza atan Alvimedica’nın bu çabasının aynı zamanda piyasaya hızlı ürün sunmasında da etkili olduğunu vurguluyor.

Şirketin rekabetçi avantajını oluşturan nitelikli insan kaynağı aynı zamanda müşteri memnuniyetinin de temelini oluşturuyor. Araştırmaya göre Alvimedica rekabetçiliğinin çok çarpıcı diğer bir kanıtı ise işletme ölçeğinin çok üzerinde bir çeviklik ve yenilik ruhu ile dünya pazarlarında varlık göstermesi olarak ifade ediliyor.

Rusya, Romanya, Ukrayna, Beyaz Rusya, Bosna ve Hersek, Sırbistan, Slovenya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Macaristan, Kazakistan ve Türkiye gibi araştırmaya katılan yeni 18 ülke, coğrafyaları, tarihleri, iş kültürleri, bürokrasi ve yasal altyapılarıyla birbirinden çok farklı iş yapma alışkanlıklarıyla birbirinden ayrılıyor. Bir kısmı AB üyesi olan, bir kısmı Türkiye gibi AB’ye başvuruda bulunan, geri kalanı ise hiçbir birliğe üye olmayan bu ülkelerin tek ortak noktasını sahip oldukları serbest pazar iklimi oluşturuyor.

Merkez ve Doğu Avrupa (CEE) bölgesi ülkeleri, Kazakistan ve Türkiye’de faaliyet gösteren “Gizli Şampiyonlar”ı konu alan araştırmanın bulguları, 17-18 Kasım 2011’de Avusturya, Viyana’da gerçekleştirilen bir konferans çerçevesinde kamuoyuyla paylaşıldı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Dünyagöz’den uluslararası göz tedavileri sempozyumu

Dünyagöz tarafından düzenlenen "Söz Gözün Uzmanlarında" sempozyumu, nörooftalmoloji ve oküloplasti alanında dünyanın ve Türkiye'nin en iyi hekimlerini bir araya getirdi.

Kapat