Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

9 Ocak 2012, Pazartesi 13:01

Dünyagöz’den uluslararası göz tedavileri sempozyumu

Göz tedavilerinde son bilimsel gelişmelerin masaya yatırıldığı uluslararası sempozyumda sinir hastalıklarının gözde belirtileri, kozmetik kapak cerrahisinde son tedavi yöntemleri, göz kanserleri ve tümörler çift görme gibi pek çok konuda ilgi çekici buluşlar paylaşıldı. 7-8 Ocak tarihlerinde düzenlenen seminere damga vuran konulardan biri burundan yapılan göz ameliyatları oldu. Amerika’daki Will Eyes Hospital’de görev yapan Prof. Dr. Jurij Bilyk tarafından anlatılan tedavide yönteminde göz ameliyatları endoskopik cerrahi ile burundan girilerek yapılacak.

Burundan yapılan göz tümörü ameliyatları

Prof. Dr. Bilyk, eskiden beyin açılarak yapılan göz tümörü göz kanseri ameliyatlarının artık endoskopik yöntemle beyne hasar vermeden burundan girilerek yapılabildiğini aktardı. Laparoskopik cerrahinin göz tümörlerinin temizlenmesinde uygun bir teknik olduğunu ve bunun hastanın yaşam kalitesini etkilemeyeceğini ifade eden Prof.Dr. Bilyk, gözün arka kısmında beyin içindeki bağlantı noktasında görülen lenfoma kanser türünde bugüne kadar yüzde 90 oranında olan ölüm oranının geliştirilen yeni ilaçlarla yüzde 10’a geriletildiğini de kaydetti.

Hareketli göz protezleri

Wills Eye Hospital’dan Prof Dr. Sergott, Michigan State University’den Prof Dr. Eggenberger ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof Dr. Tülay Kansu’nun nörooftalmoloji alanında tedavileri ve en yeni gelişmeleri aktardığı sempozyumda; Dünyagöz Hastaneler Grubu’ndan Prof. Dr. Akın Banaz, göz tümörleri, göz protezleri ve kapak cerrahisi konusunda bilgi verdi. Op. Dr. Levent Akçay çocuk ve yetişkinlerde gözyaşı kanal tıkanıklıkları hastalıklarını ele alırken Op. Dr. Umur Kayabaşı organik olmayan görme kayıpları konusunda detaylı açıklamalar yaptı.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
EMA, biyobenzerler yönetmeliğini 2012’nin ilk yarısında yürürlüğe koymayı planlıyor

EMA yeni Başkanı Guido Rasi, biyobenzer ürünlerin onay sürecini belirleyecek klavuzun son halini 2012 ortalarında yayınlamayı düşündüklerini söyledi.

Kapat