Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

7 Mayıs 2009, Perşembe 16:08

Alvimedica, In-Vivo’yu satın aldı

Alvimedica CEO’su Dr. Cem F. Bozkurt satınalma ile ilgili olarak, “Biz her güne dünya lideri olmak için uyanıyoruz. Bugüne kadar Amerikalıların Türkiye’de fabrika almasını çok duymuşsunuzdur ama bu defa biz bir Amerikan firmasını satın aldık. Çok yakında dünyadaki en iyi kateteri bizim ürettiğimizi de duyacaksınız. Şu anda kalp kapakçığını kateterle değiştirecek bir teknoloji üzerinde çalışıyoruz. Geliştirdiğimiz teknolojiyle kalp ameliyatlarını asgariye indireceğiz. Anjiyo yöntemini; beyin, karaciğer, böbrek, safra kesesi ve pankreas damarlarını açmak için de kullanacağız. Bizden bu tip güzel ve ilginç haberleri duymaya alışacaksınız” dedi.

Bozkurt konuşmasına şöyle devam etti: “Alvimedica’nın Çatalca’da kurulan merkezi bugün itibarıyla 10.5 milyon dolara mal oldu. Ancak biz sadece 2009 yılında AR-GE’ye 4,5 milyon dolar ayırdık. 2008 yılını 6 milyon dolar ciro ile kapatırken 2009 yılında 22 milyon dolarlık bir ciro hedefliyoruz. 2009 yılında Alvimedica, ihracat hedeflerinde de % 50 oranında bir artış hedefliyor. Şu an satışımızın yüzde 60’ını Türkiye piyasasına kalan yüzde 40’ını da 22 farklı ülkeye gerçekleştiriyoruz."
Alvimedica Tıbbi Ürünler A.Ş.’nin üretim gamında bulunan kalp kateterleri ve koroner kalp stentlerini dünyada üreten beş büyük şirket olduğunu da vurgulayan Bozkurt; “Bunlardan dördü A.B.D. merkezli, biri Almanya merkezlidir. Alvimedica’nın hedefi önümüzdeki beş yıl içerisinde yapacağı yatırımlarla, bu beş büyük şirket arasında yer almaktır. Bu amaçla hem ürün gamını geliştirmek için kendi AR-GE kaynaklarını geliştirmekte, hem de uygun gördüğü alanlarda firma ve ürün satın almaları yapmaktadır. Halen devam etmekte olan diğer satın alma görüşmeleri ve çeşitli üniversiteler ile birlikte götürülen 20’ye yakın farklı ürün geliştirme projeleri ile Alvimedica bulunduğu alanlarda büyümeye devam edecektir” şeklinde konuştu.
In-Vivo CEO’su Pete Laroque ise In-Vivo olarak bugüne kadar Jomed ve Abbott için üretim yaptıklarını ve bu kateterlerde bütün teknik geliştirmeyi 20 yıllık tecrübeleri ile kendilerinin yaptığını söyledi. “Alvimedica bize bir teklif yaptı ve artık kendi başımıza devam etmektense ürünlerimizi ve teknik bilgimizi Alvimedica içerisinde değerlendirmenin daha doğru olacağına karar verdik" diye konuşan Laroque, "Özellikle Alvimedica’nın gelişim stratejisinden çok etkilendik ve yeni fabrikasındaki teknolojinin çok iyi ve ileri  olduğunu gördük. Alvimedica’nın dünyanın en iyileri arasında yer alacağına eminiz” dedi.

SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Meslektaşlarımın 14 Mayıs’ını kutlarım

İnsanlık var oldukça toplumsal bir ihtiyaç olarak yaşamaya devam edeceğinden emin olduğumuz mesleğimizde daha nice Bilimsel Eczacılık Günü'nü birlikte kutlayacağız....

Kapat