Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

19 Haziran 2013, Çarşamba 11:06

Alkol probleminde ırklar arasında farklılıklar bulundu

Yale Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırma, Afrika kökenli Amerikalı kızların büyüdüğü çevrenin, kendilerini aşırı alkol kullanımı probleminden koruduğunu ortaya koydu. 3.500 ikiz kardeş üzerinde yapılan araştırma, ailesel ve çevresel etkenlerin, Avrupa kökenli Amerikalı kız çocukların aşırı alkol kullanımınını arttırdığını gösterdi. “Alcoholism: Clinical and Experimental Research” dergisinde yayımlanan çalışma, Afrika kökenli Amerikalıların, Avrupa kökenlilere oranla alkolle ilişkili daha az problem yaşamasının nedenlerine de ışık tutuyor. Çalışmanın sonuçları, Avrupa kökenlilere kıyasla, Afrika kökenli Amerikalı ergen ve genç kadınlarda aşırı alkol tüketiminde, çevreden ziyade genlerin etkisinin olabileceğini gösteriyor.

Alkol tüketiminde genlerin ve çevrenin rolü konusunda aydınlatıcı bilgiler içeren araştırmayı yürüten Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Carolyn Sartor, “Ebeveynlik ve mahalle gibi çevresel faktörler, Afrika kökenli Amerikalı genç kadınlarda aşırı alkol tüketimine katkıda bulunmazken, Avrupa kökenlilerde bu faktörlerin ciddi bir rol oynadığını tespit ettik.

Afrika kökenli Amerikalı genç kadınlarda, aşırı alkol tüketimi gen ve çevresel faktörlerin bir kombinasyonu olarak ortaya çıkıyor. Tutucu görüşler, Afrika kökenli Amerikalılarda, ailenin alkol tüketimini onaylamaması ve kiliseye sık gidilmesi gibi faktörlerin, alkol tüketimini desteklemeyen sebepler olarak etkili olabileceğini savunuyor.” dedi.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Bitkisel yağ prostat kanserini engelliyor

Prostat kanserine yakalanan ve hayvansal yağlar yerine bitkiselleri tercih edenlerin ölüm riskinin daha az olduğu bildirildi. Prostat kanserine yakalanan ve...

Kapat