Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

22 Mayıs 2014, Perşembe 14:04

Akciğer kanseri aşısında sona yaklaşıldı

Dünya Sağlık Örgütü’nün desteğiyle 30 yıldır çalışmalarını sürdüren Küba’daki klinik çalışmalarına odaklandı. Kliniğin akciğer kanseri aşısı çalışmalarında sona yaklaştığı belirtiliyor.

Kübalı Bilim adamı Luis Fernandez Molina, çalışmaları hakkında bilgi verdi. 10 aşı çalışmasında öne çıkan VaXira yani akciğer kanseri aşısı, Antalya’da düzenlenen İmmüno Onkoloji Kongresi’nde ele alındı. Kongreye aşının mucidi Luis Enrique Fernandez Molina da katıldı.

Tümöre özel aşı hazırlanarak, böylece aşının sadece tümöre saldırdığını belirten Molina çalışmalarla ilgili olarak, “Latin Amerika, Meksika, Kuzey Amerika’nın bazı bölgelerinde, bazı Asya ülkelerinde klinik deneyler sürüyor. Bu son aşamadaki klinik çalışmalara binden fazla insan dahil” dedi.

Molina sözlerini şu şekilde sürdürdü:

“Hiçbir yan etki ile karşılaşmadık, genel durumda iyiye gitme var. Ama bu yavaş işleyen bir süreç. Şunu unutmamak gerekir bu hastalar ileri derecede akciğer kanseri hastaları ,o yüzden bu hastalık kaybolup gitmeyecek. Hastaların yüzde 20’si hayatta kaldı.”

Türk hekimleri söz konusu aşının koruyucu değil, tedavi edici olduğuna dikkat çekiyor.


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Kanseri erken tespit eden çip geliştirildi

Protein bazlı kanser türlerini erken teşhis edebilen çip geliştirildi. Erken teşhis kanser tanısında çok önem teşkil ediyor ve maalesef birçok kanser...

Kapat