Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

22 Mayıs 2014, Perşembe 13:22

Kanseri erken tespit eden çip geliştirildi

Protein bazlı kanser türlerini erken teşhis edebilen çip geliştirildi. Erken teşhis kanser tanısında çok önem teşkil ediyor ve maalesef birçok kanser türü ilerleyen evrelerde ya da hastalık milyonlarca hücreye yayıldığında fark edilebiliyor. Çünkü birçok medikal cihaz tümörler sadece makroskobik boyuta geldiğinde algılayabiliyor. Profesör Romain Quidant başkanlığındaki araştırma ekibinin Avrupa Fotonik Bilimler Enstitüsü’nde geliştirdiği, küçük ve taşınabilir cihaz, sadece bir kan damlası içerisindeki en küçük kanser belirtisini bile akışkan mikro kanallar kullanarak tespit edebiliyor.

Avrupa Fotonik Bilimler Enstitüsü (ICFO- Institute of Photonic Sciences) laboratuvarlarında çalışan bilim adamları kanseri teşhis edebilen çip geliştirdiler. Protein bazlı kanserleri erkenden saptayabilen çip, kan içerisindeki protein bazlı kanserleri saptayıp ayrıştırabiliyor. Güvenilir, ucuz ve taşınabilir olan cihaz, çok düşük konsantrasyonlarda tespit yapabildiğinden dolayı dünyanın uzak her bölgesinde kullanılabilecek.

ICFO ekibinin geliştirdiği çip ve cihazın çalışmasıysa şu şekilde oluyor. Kan cihazın içerisine girdiğinde mikro kanallara dağıtılıyor. Her kanal içerisinde belirli bir reseptör antikoru ile birlikte altın nano-partiküller içeriyor. Eğer kanın içerisinde kanser belirtileri taşıyan proteinler bulunuyorsa nano partiküller içerisinde geçerken tespit ediliyor. ICFO’nun geliştirdiği cihaz plazmonik, nano üretim, mikro akışkanlar ve yüzey kimyası gibi teknolojik son gelişmelerle birleştirerek üretilmiş. Cihaz erken safhada kanser tanısını koyarak ve uygun tedavi yöntemlerini belirlemek açısından büyük önem taşıyor. 


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Hücre olmaksızın metabolizma yaratıldı

Cambridge Üniversitesi'nde bir kalite kontrol prosedürünü kısa yoldan halletmeye çalışan bir doktora öğrencisi, hücreden bağımsız bir metabolizmanın oluşabileceğine dair ilk...

Kapat