Creasoup

Farmaskop - İlaç ve Sağlık Profesyonellerinin Dergisi

22 Temmuz 2013, Pazartesi 15:16

Aile hekimlerinden nöbete hayır!

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF), aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarının görev yerinin Aile Sağlığı Merkezleri olduğunu belirterek, “zorunlu hallerde” hastanelerin acil servislerinde nöbet tutulmasını öngören düzenlemeyi eleştirdi.

AHEF tarafından yapılan yazılı açıklamada, uygulamaya geçilen 2005’ten bugüne, birinci basamaktaki tüm sağlık göstergelerinin olumlu yönde ve oldukça yüksek oranda gelişme kaydettiği belirtildi.

BEBEK VE ANNE ÖLÜMLERİ AZALDI

Bebek ve anne ölümlerinin azaldığı, aşılama oranlarının gelişmiş ülkelerdeki seviyeleri aştığı vurgulanan açıklamada, aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarının azmi ile sağlık hizmet kalitesi ve hasta memnuniyetinin arttığı ifade edildi.

Açıklamada, 19 Temmuz 2013’te Resmi Gazete’de yayımlanan yeni yönetmelik değişikliği ile aile hekimlerinin hastane acillerinde, 112 acillerde, dispanserlerde, ağız ve diş sağlığı merkezlerinde görevlendirilmesinin önünün açıldığı belirtildi. Uygulamaya yönelik eleştiride bulunulan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu uygulama ile aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarının, hastalarından ve aile sağlığı merkezlerinden uzaklaştırılarak başka kurumlarda görevlendirilmeleri, aile hekimliği uygulamasına indirilen darbedir. Bu kanunla beraber aile hekimleri, yerel idarecilerin keyfine göre mesaileri sonrasında acillerde nöbet tutmaya zorlanacak, nöbet çıkışında ve ara vermeksizin, ertesi gün yorgun ve tükenmiş bir halde mesaisine devam edecektir. Bunun sonucunda kendisine kayıtlı nüfusa vereceği hizmet aksayacak, kaliteli ve sağlıklı bir hizmet veremeyecek, hata oranları artacaktır.

Aile sağlığı uygulamasında aile hekimlerinin ve aile sağlığı çalışanlarının görev yeri aile sağlığı merkezleridir. Sayın Bakanımızın, bundan bir an önce dönmesini ve her basamağın sorununu kendi içinde çözecek tedbirler almasını bekliyoruz.”


SİZ DE YORUM YAPIN

Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye'nin en beğenilen ilaç şirketi: Novartis
İlaç sektöründe bir ilk

Novartis, “iMag”i tablet kullanıcılarına sundu. Bir tablet uygulaması olan “Novartis iMag” her sayıda yepyeni konular ve hastalıklarla ilgili merak edilenler...

Kapat